Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, CB, FCC Part 15 |
| Depth: | 13 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Features: | PoE powered |
| Features: | Layer 2 switching, auto-sensing per device, DHCP support, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, Broadcast Storm Contro |
| Height: | 2.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 7 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 PoE |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Linksys |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Microsoft Windows XP or later |
| Ports: | 1 x 10/100/1000 (PoE) + 7 x 10/100/1000 |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Status Indicators: | Link OK, status, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 420 g |
| Width: | 13 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, CB, FCC Part 15 |
| Depth: | 13 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Features: | PoE powered |
| Features: | Layer 2 switching, auto-sensing per device, DHCP support, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, Broadcast Storm Contro |
| Height: | 2.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 7 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 PoE |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Linksys |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Microsoft Windows XP or later |
| Ports: | 1 x 10/100/1000 (PoE) + 7 x 10/100/1000 |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | HTTP |
| Status Indicators: | Link OK, status, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 420 g |
| Width: | 13 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: