Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | CSA, IC, FCC, RoHS, RCM |
| Depth: | 51.6 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, E-mail alert, Broadcast Storm Control, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) |
| Height: | 4.38 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 25.5 W ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ uplink ¦ 2 x network stack device |
| Jumbo Frame Support: | 9600 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Stacking bandwidth: 80 Gbps ¦ Switching capacity: 176 Gbps |
| PoE Budget: | 740 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Redundancy: | Yes |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTP |
| Routing Protocol: | IGMP, VRRP, OSPFv2 |
| Status Indicators: | Status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (40 - 60 Hz) |
| Weight: | 5.82 kg |
| Width: | 48.46 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | CSA, IC, FCC, RoHS, RCM |
| Depth: | 51.6 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, E-mail alert, Broadcast Storm Control, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) |
| Height: | 4.38 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 25.5 W ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ uplink ¦ 2 x network stack device |
| Jumbo Frame Support: | 9600 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Stacking bandwidth: 80 Gbps ¦ Switching capacity: 176 Gbps |
| PoE Budget: | 740 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Redundancy: | Yes |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTP |
| Routing Protocol: | IGMP, VRRP, OSPFv2 |
| Status Indicators: | Status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (40 - 60 Hz) |
| Weight: | 5.82 kg |
| Width: | 48.46 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Michael Holste is your contact person for: