Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | Forwarding table entries: 96000 ¦ Tagged VLANs: 4096 |
| Compliant Standards: | CSA, C-Tick, IC, RoHS |
| Depth: | 55.4 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | Auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, E-mail alert, Broadcast Storm Control, firmware upgradable, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Access Control List (ACL) support |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 25.5 W ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ uplink |
| Jumbo Frame Support: | 9600 bytes |
| MTBF: | 516,000 hours |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Non-blocking switching capacity: 176 Gbps |
| PoE Budget: | 740 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 885 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 1025 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2c |
| Routing Protocol: | OSPFv2, static IP routing |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.8 kg |
| Width: | 48.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | Forwarding table entries: 96000 ¦ Tagged VLANs: 4096 |
| Compliant Standards: | CSA, C-Tick, IC, RoHS |
| Depth: | 55.4 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | Auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, E-mail alert, Broadcast Storm Control, firmware upgradable, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Access Control List (ACL) support |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 25.5 W ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ uplink |
| Jumbo Frame Support: | 9600 bytes |
| MTBF: | 516,000 hours |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Non-blocking switching capacity: 176 Gbps |
| PoE Budget: | 740 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 885 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 1025 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2c |
| Routing Protocol: | OSPFv2, static IP routing |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.8 kg |
| Width: | 48.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Michael Holste is your contact person for: