Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CNS 13438, EN 300 386 V1.6.1, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, KN32, KN35, EN 55032, CISPR 32 Class A, CAN/ |
| Depth: | 56.4 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Auto-negotiation, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, E-mail alert, Broadcast Storm Control, Per-VLAN Spanning Tree (PVST), DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), DHCP server, Uni-Directional Link Detection |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 UPOE ¦ 2 x network stack device QSFP uplink ¦ 1 x management |
| Jumbo Frame Support: | 9600 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| MTBF: | 198,647 hours |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Performance: | Switching capacity: 640 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 480 Gbps ¦ Forwarding rate: 476.19 Mpps |
| PoE Budget: | 645 W |
| Ports: | 48 x 100/1000/2.5G/5GBase-T (UPOE) |
| Power Consumption Operational: | 843.8 Watt |
| Power Consumption Stand by: | 157.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | UPOE |
| Power Provided: | 1100 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, RADIUS |
| Routing Protocol: | OSPF, VRRP, OSPFv2, static IP routing, RSTP, STP |
| Subtype: | 5 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 9.09 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, CNS 13438, EN 300 386 V1.6.1, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, KN32, KN35, EN 55032, CISPR 32 Class A, CAN/ |
| Depth: | 56.4 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Auto-negotiation, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, E-mail alert, Broadcast Storm Control, Per-VLAN Spanning Tree (PVST), DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), DHCP server, Uni-Directional Link Detection |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Important product information: | UNCLAIMED Device without license. Please contact us if you have any questions. |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 UPOE ¦ 2 x network stack device QSFP uplink ¦ 1 x management |
| Jumbo Frame Support: | 9600 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| MTBF: | 198,647 hours |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Performance: | Switching capacity: 640 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 480 Gbps ¦ Forwarding rate: 476.19 Mpps |
| PoE Budget: | 645 W |
| Ports: | 48 x 100/1000/2.5G/5GBase-T (UPOE) |
| Power Consumption Operational: | 843.8 Watt |
| Power Consumption Stand by: | 157.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | UPOE |
| Power Provided: | 1100 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, RADIUS |
| Routing Protocol: | OSPF, VRRP, OSPFv2, static IP routing, RSTP, STP |
| Subtype: | 5 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 9.09 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Michael Holste is your contact person for: