Netgear GS116E
NETGEAR ProSafe Plus GS116E 16-port Gigabit Ethernet Switch - Switch - unmanaged - 16 x 10/100/1000 - desktop
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | C-Tick, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN55022, VCCI Class A ITE, CB, CCC, FCC Part 15 A |
|---|---|
| Depth: | 10.3 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - unmanaged |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Features: | Flow control, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, wall mountable, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, bandwidth control |
| Height: | 2.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 |
| Power Device: | External power adapter |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 0.81 kg |
| Width: | 28.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compliant Standards: | C-Tick, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN55022, VCCI Class A ITE, CB, CCC, FCC Part 15 A |
|---|---|
| Depth: | 10.3 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - unmanaged |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Features: | Flow control, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, wall mountable, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, bandwidth control |
| Height: | 2.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 |
| Power Device: | External power adapter |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 0.81 kg |
| Width: | 28.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: