Netgear GS208-100UKS
Netgear GS208 Ethernet Switch - 8 Ports - 10/100/1000Base-T - 2 Layer Supported - Desktop
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3ab |
|---|---|
| Depth: | 9.3 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - unmanaged |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Features: | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), store and forward |
| Height: | 2.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 |
| Localisation: | United Kingdom |
| MAC Address Table Size: | 4K entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Bandwidth: 16 Gbps |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 |
| Power Consumption Operational: | 3.64 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 192 g |
| Width: | 15.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3ab |
|---|---|
| Depth: | 9.3 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - unmanaged |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Features: | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), store and forward |
| Height: | 2.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 |
| Localisation: | United Kingdom |
| MAC Address Table Size: | 4K entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Bandwidth: 16 Gbps |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 |
| Power Consumption Operational: | 3.64 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 192 g |
| Width: | 15.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: