Netgear GS418TPP-100NAS
PROSAFE EASY-MOUNT 16-PORT POE+ GIGABIT SMART MANAGED SWITCH WITH 2 SFP PORTS -240 WATTS
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | IGMP groups: 512 ¦ ACL: 100 ¦ IPv4 routes: 32 ¦ IPv6 routes: 32 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1x, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), RADIUS support, MLD snooping, PoE+, Energy Efficient Ethernet, 802.1x authentication, Diff |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 1000Base-X SFP |
| Localisation: | North America |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Performance: | Fabric throughput: 36 Gbps |
| PoE Budget: | 240 W |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 (PoE) + 2 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | Cortex-A9: 400 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | RMON, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | IGMP groups: 512 ¦ ACL: 100 ¦ IPv4 routes: 32 ¦ IPv6 routes: 32 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1x, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), RADIUS support, MLD snooping, PoE+, Energy Efficient Ethernet, 802.1x authentication, Diff |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 1000Base-X SFP |
| Localisation: | North America |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Performance: | Fabric throughput: 36 Gbps |
| PoE Budget: | 240 W |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 (PoE) + 2 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | Cortex-A9: 400 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | RMON, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: