Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | VLANs supported: 4000 ¦ Priority queues per port: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | Plug and Play, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, CISPR 22, CB, AS/NZS 60950-1, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, IEC 61010-1, KC, ANSI C63.4, EAC, CNS 13438, EN 55024:2010, EN 55024 Class A, VCCI V-4/2012.04, VCCI V-3/2015.04 |
| Depth: | 20.4 cm |
| Device Type: | Switch - 50 ports - smart |
| Electric Current Required: | 1 A |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | DHCP support, trunking, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, firmware upgradable, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, fanless, Link Aggregation Control Protocol (LACP), DHCP client, Energy |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x SFP |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Australia, Asia Pacific |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 1,031,177 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 100 Gbps ¦ Packet forwarding rate: 11.9 Mfps ¦ Latency (10 Gbps): < 32 µs ¦ Latency (100 Mbps): < 6 µs ¦ Latency (1 Gbps): < 4 µs |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 2 x Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | HTTP, TFTP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 3.25 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | VLANs supported: 4000 ¦ Priority queues per port: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | Plug and Play, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, CISPR 22, CB, AS/NZS 60950-1, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, IEC 61010-1, KC, ANSI C63.4, EAC, CNS 13438, EN 55024:2010, EN 55024 Class A, VCCI V-4/2012.04, VCCI V-3/2015.04 |
| Depth: | 20.4 cm |
| Device Type: | Switch - 50 ports - smart |
| Electric Current Required: | 1 A |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | DHCP support, trunking, VLAN support, IGMP snooping, port mirroring, firmware upgradable, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, fanless, Link Aggregation Control Protocol (LACP), DHCP client, Energy |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x SFP |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Australia, Asia Pacific |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 1,031,177 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 100 Gbps ¦ Packet forwarding rate: 11.9 Mfps ¦ Latency (10 Gbps): < 32 µs ¦ Latency (100 Mbps): < 6 µs ¦ Latency (1 Gbps): < 4 µs |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 2 x Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | HTTP, TFTP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 3.25 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: