Netgear GSM4212PX-100EUS
NETGEAR AV Line M4250-10G2XF-PoE+ - Switch - L3 - managed - 10 x 10/100/1000 (8 PoE+) + 2 x 10 Gigabit SFP+ - side to side airflow - rack-mountable - PoE+ (240 W)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | Console cable ¦ USB-C to USB-A cable |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 4093 ¦ ARP entries: 4000 ¦ Multicast entries (IPv4): 512 ¦ Multicast entries (IPv6): 128 ¦ Jumbo frame size: up to 12000 ¦ IGMP multicast groups: 2000 ¦ MSTP instances: 16 ¦ PVST instances: 32 |
| Compliant Standards: | CCC, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, YD/T993-1998, IEC60950/EN60950, FCC CFR47 Part 15 B Class A, CNS 13438 Class A, GB 4943.1-2011, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, CNS 14336-1, IEEE 1588, ICES-003:2016 issue 6 Class A, CISPR 32:2012, EN 61000-3-2:2014 C |
| Depth: | 20 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Side to side airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL 3.0, TLS 1.2 |
| Features: | VLAN support, DoS attack prevention, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, DHCP snooping, Quality of Service (QoS), DHCP server, Dynamic ARP Inspection (DAI), DHCP relay, Link Aggregation Control Protocol (LACP), Remote Switch Port Analyzer (RSPAN) |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.32 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Mounting brackets, foot pad set, 2 x SFP slot caps |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 10 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 ports (PoE+) ¦ 2 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console (USB) Type C |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 60 Gbps ¦ Firewall throughput (64-byte packet size): 44.64 Mpps ¦ Latency (1 Gbps): < 2.14 µs ¦ Latency (10 Gbps): < 0.84 µs |
| PoE Budget: | 240 W |
| Ports: | 10 x 10/100/1000 (8 PoE+) + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 25 Watt |
| Power Consumption Stand by: | 12.96 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM A9: 1.25 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 9, Telnet, HTTPS, SSH, CLI, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | RIP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLDv2 |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 110 V |
| Weight: | 2.9 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Cables Included: | Console cable ¦ USB-C to USB-A cable |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 4093 ¦ ARP entries: 4000 ¦ Multicast entries (IPv4): 512 ¦ Multicast entries (IPv6): 128 ¦ Jumbo frame size: up to 12000 ¦ IGMP multicast groups: 2000 ¦ MSTP instances: 16 ¦ PVST instances: 32 |
| Compliant Standards: | CCC, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, YD/T993-1998, IEC60950/EN60950, FCC CFR47 Part 15 B Class A, CNS 13438 Class A, GB 4943.1-2011, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, CNS 14336-1, IEEE 1588, ICES-003:2016 issue 6 Class A, CISPR 32:2012, EN 61000-3-2:2014 C |
| Depth: | 20 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Side to side airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL 3.0, TLS 1.2 |
| Features: | VLAN support, DoS attack prevention, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, DHCP snooping, Quality of Service (QoS), DHCP server, Dynamic ARP Inspection (DAI), DHCP relay, Link Aggregation Control Protocol (LACP), Remote Switch Port Analyzer (RSPAN) |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.32 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Mounting brackets, foot pad set, 2 x SFP slot caps |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 10 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 8 ports (PoE+) ¦ 2 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console (USB) Type C |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 60 Gbps ¦ Firewall throughput (64-byte packet size): 44.64 Mpps ¦ Latency (1 Gbps): < 2.14 µs ¦ Latency (10 Gbps): < 0.84 µs |
| PoE Budget: | 240 W |
| Ports: | 10 x 10/100/1000 (8 PoE+) + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 25 Watt |
| Power Consumption Stand by: | 12.96 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM A9: 1.25 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 9, Telnet, HTTPS, SSH, CLI, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | RIP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLDv2 |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 110 V |
| Weight: | 2.9 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: