Netgear MS510TXPP-100NAS
NETGEAR MS510TXPP - Switch - L3 Lite - smart - 4 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G/5G (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G (PoE+) - desktop, rack-mountable - PoE+ (180 W)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | LAG groups: 8 ¦ MAC addresses: 16000 ¦ ACL entries (ingress): 164 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 256 ¦ RP/NDP table: 512 ¦ IPv4 routes (static): 32 ¦ IPv6 routes (static): 32 ¦ IGMP multicast groups: 512 ¦ ARP entries: 512 ¦ VLAN routing interfaces: 32 ¦ J |
| Compliant Standards: | EN 60950, UL 1950, ANSI C63.4, EN 60950-1:2006, IEC 60950-1:2005, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, YD/T993-1998, EN 61000-3-2:2014, FCC CFR47 Part 15 A, CNS 13438 Class A, GB 4943.1-2011, EN 55032:2012, CNS 14336-1, IEC 950, ICES-003:2016 issue 6 Class A |
| Depth: | 16.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, A |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 100/1000/2.5G RJ-45 PoE+ ¦ 1 x 100/1000/2.5G/5G/10GBase-T SFP+ dedicated ¦ 1 x 10GBase-X SFP+ dedicated ¦ USB |
| Localisation: | Latin America, North America |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 376,434 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 78 Gbps ¦ Latency (10 Gbps): < 2.36 µs ¦ Latency (SFP+): < 2.6 µs ¦ Packet forwarding rate: 58 Mpps |
| PoE Budget: | 180 W |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G/5G (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G (PoE+) |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | : 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | Static IP routing |
| Status Indicators: | Power, PoE, fan, link/activity/speed |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.9 kg |
| Width: | 32.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | LAG groups: 8 ¦ MAC addresses: 16000 ¦ ACL entries (ingress): 164 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 256 ¦ RP/NDP table: 512 ¦ IPv4 routes (static): 32 ¦ IPv6 routes (static): 32 ¦ IGMP multicast groups: 512 ¦ ARP entries: 512 ¦ VLAN routing interfaces: 32 ¦ J |
| Compliant Standards: | EN 60950, UL 1950, ANSI C63.4, EN 60950-1:2006, IEC 60950-1:2005, EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, YD/T993-1998, EN 61000-3-2:2014, FCC CFR47 Part 15 A, CNS 13438 Class A, GB 4943.1-2011, EN 55032:2012, CNS 14336-1, IEC 950, ICES-003:2016 issue 6 Class A |
| Depth: | 16.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, A |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 100/1000/2.5G RJ-45 PoE+ ¦ 1 x 100/1000/2.5G/5G/10GBase-T SFP+ dedicated ¦ 1 x 10GBase-X SFP+ dedicated ¦ USB |
| Localisation: | Latin America, North America |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 376,434 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 78 Gbps ¦ Latency (10 Gbps): < 2.36 µs ¦ Latency (SFP+): < 2.6 µs ¦ Packet forwarding rate: 58 Mpps |
| PoE Budget: | 180 W |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G/5G (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G (PoE+) |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | : 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | Static IP routing |
| Status Indicators: | Power, PoE, fan, link/activity/speed |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.9 kg |
| Width: | 32.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: