Netgear MS510TXPP-100PRS
NETGEAR MS510TXPP - Switch - L3 Lite - smart - 4 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G/5G (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G (PoE+) - desktop, rack-mountable - PoE+ (180 W)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | 1 x fan |
| Capacity: | LAG groups: 8 ¦ MAC addresses: 16000 ¦ ACL entries (ingress): 164 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 256 ¦ RP/NDP table: 512 ¦ IPv4 routes (static): 32 ¦ IPv6 routes (static): 32 ¦ IGMP multicast groups: 512 ¦ ARP entries: 512 ¦ VLAN routing interfaces: 32 ¦ J |
| Compliant Standards: | EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, AS/NZS CISPR32:2013 Class A, FCC CFR47 Part 15 Class A, GB 4943.1-2011, GB/T9254-2008 Class A, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, YD/T993-1998, ANSI C63.4:2014, BSMI CNS 13438 Class A, ICES-003:2016 issue 6 Class A, CB, CCC, RCM |
| Depth: | 20.6 cm |
| Designed For: | NETGEAR AGM731F ¦ NETGEAR ProSafe AGM732F, AXM761, AXM762, AXM763 |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL 2.0, TLS 1.0, TLS 1.2 |
| Features: | IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, RSTP support, MSTP support, ACL support, QoS, Jumbo Frames support, DAI, LACP support, LLDP su |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% RH (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% RH (non-condensing) |
| Included Accessories: | Power cord, rubber feet |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 100/1000/2.5G RJ-45 PoE+ ¦ 1 x 100/1000/2.5G/5G/10GBase-T RJ-45 dedicated ¦ 1 x 1/10GBase-X SFP+ dedicated ¦ USB |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | China |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 376,434 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 78 Gbps ¦ Latency (10 Gbps): < 2.36 µs ¦ Latency (SFP+): < 2.6 µs ¦ Packet forwarding rate: 58 Mpps |
| PoE Budget: | 180 W |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G/5G (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G (PoE+) |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | : 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP |
| Routing Protocol: | Static IP routing |
| Status Indicators: | Fan, link/activity/speed, PoE max, power |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 2.51 kg |
| Width: | 33 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | 1 x fan |
| Capacity: | LAG groups: 8 ¦ MAC addresses: 16000 ¦ ACL entries (ingress): 164 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 256 ¦ RP/NDP table: 512 ¦ IPv4 routes (static): 32 ¦ IPv6 routes (static): 32 ¦ IGMP multicast groups: 512 ¦ ARP entries: 512 ¦ VLAN routing interfaces: 32 ¦ J |
| Compliant Standards: | EN 61000-3-3:2013, EN 55024:2010, AS/NZS CISPR32:2013 Class A, FCC CFR47 Part 15 Class A, GB 4943.1-2011, GB/T9254-2008 Class A, VCCI-CISPR 32:2016 Class A, YD/T993-1998, ANSI C63.4:2014, BSMI CNS 13438 Class A, ICES-003:2016 issue 6 Class A, CB, CCC, RCM |
| Depth: | 20.6 cm |
| Designed For: | NETGEAR AGM731F ¦ NETGEAR ProSafe AGM732F, AXM761, AXM762, AXM763 |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL 2.0, TLS 1.0, TLS 1.2 |
| Features: | IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, RSTP support, MSTP support, ACL support, QoS, Jumbo Frames support, DAI, LACP support, LLDP su |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% RH (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% RH (non-condensing) |
| Included Accessories: | Power cord, rubber feet |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 100/1000/2.5G/5G RJ-45 PoE+ ¦ 2 x 100/1000/2.5G RJ-45 PoE+ ¦ 1 x 100/1000/2.5G/5G/10GBase-T RJ-45 dedicated ¦ 1 x 1/10GBase-X SFP+ dedicated ¦ USB |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | China |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 376,434 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 78 Gbps ¦ Latency (10 Gbps): < 2.36 µs ¦ Latency (SFP+): < 2.6 µs ¦ Packet forwarding rate: 58 Mpps |
| PoE Budget: | 180 W |
| Ports: | 4 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G/5G (PoE+) + 2 x 100/1000/2.5G (PoE+) |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | : 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP |
| Routing Protocol: | Static IP routing |
| Status Indicators: | Fan, link/activity/speed, PoE max, power |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 2.51 kg |
| Width: | 33 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: