Netgear XS508M-100NAS
NETGEAR ProSAFE XS508M - Switch - unmanaged - 7 x 10 Gigabit Ethernet + 1 x 10 Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet SFP+ - desktop, rack-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Priority queues: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | Plug and Play, VCCI, BSMI, ICES-003, EN55024, AS/NZS 60950-1, UL 60950-1, KCC, KC, CNS 13438, EN 55024:2010, FCC CFR47 Part 15 B Class B, AS/NZS CISPR 32 Class B, CNS 14336-1, VCCI V-4/2012.04, VCCI V-3/2015.04 Class B, ANSI C63.4-2014, CISPR 32, EN 55032 |
| Depth: | 16.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - unmanaged |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | DiffServ support, store and forward, Quality of Service (QoS), 128KB packet buffer, Class of Service (CoS), metal housing, 1 fan, Energy-Efficient Ethernet (EEE), Weighted Round Robin (WRR) |
| Height: | 4.32 cm |
| Humidity Range Operating: | 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 7 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 1 x 10Gbit LAN RJ-45/SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Latin America, North America |
| MAC Address Table Size: | 2K entries |
| MTBF: | 1145157 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 160 Gbps |
| Ports: | 7 x 10 Gigabit Ethernet + 1 x 10 Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 39 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Status Indicators: | Power, fan, link/activity/speed |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 1.49 kg |
| Width: | 32.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | Priority queues: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | Plug and Play, VCCI, BSMI, ICES-003, EN55024, AS/NZS 60950-1, UL 60950-1, KCC, KC, CNS 13438, EN 55024:2010, FCC CFR47 Part 15 B Class B, AS/NZS CISPR 32 Class B, CNS 14336-1, VCCI V-4/2012.04, VCCI V-3/2015.04 Class B, ANSI C63.4-2014, CISPR 32, EN 55032 |
| Depth: | 16.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - unmanaged |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | DiffServ support, store and forward, Quality of Service (QoS), 128KB packet buffer, Class of Service (CoS), metal housing, 1 fan, Energy-Efficient Ethernet (EEE), Weighted Round Robin (WRR) |
| Height: | 4.32 cm |
| Humidity Range Operating: | 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 7 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 1 x 10Gbit LAN RJ-45/SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Latin America, North America |
| MAC Address Table Size: | 2K entries |
| MTBF: | 1145157 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 160 Gbps |
| Ports: | 7 x 10 Gigabit Ethernet + 1 x 10 Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 39 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Status Indicators: | Power, fan, link/activity/speed |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 1.49 kg |
| Width: | 32.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: