Netgear XS728T-100NES
NETGEAR ProSAFE XS728T - Switch - L3 Lite - smart - 24 x 10GBase-T + 4 x 10 Gigabit SFP+ - desktop, rack-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | ACL: 164 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 512 ¦ IGMP groups: 512 ¦ IPv4 routes: 64 ¦ IPv6 routes: 64 ¦ Priority queues per port: 8 ¦ ARP entries: 1024 ¦ DHCP snooping entries: 1000 |
| Compliant Standards: | cUL, EN 60950, IEC950, UL 1950, EN55024, CSA 22.2 No. 950, EN55022 Class A, CISPR 22, CCC, FCC Part 15 A, C-Tick Class A, SCC, VCCI Class A, TLS v1.2, TLS v1.0 |
| Depth: | 31 cm |
| Device Type: | Switch - 28 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | TLS 1.0, TLS 1.2 |
| Features: | Flow control, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) sup |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet |
| Interfaces: | 24 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x USB 2.0 management |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | Latin America, North America, Europe |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 514,977 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 560 Gbps |
| Ports: | 24 x 10GBase-T + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 173.3 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | : 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link/activity, fan |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 5.04 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | ACL: 164 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 512 ¦ IGMP groups: 512 ¦ IPv4 routes: 64 ¦ IPv6 routes: 64 ¦ Priority queues per port: 8 ¦ ARP entries: 1024 ¦ DHCP snooping entries: 1000 |
| Compliant Standards: | cUL, EN 60950, IEC950, UL 1950, EN55024, CSA 22.2 No. 950, EN55022 Class A, CISPR 22, CCC, FCC Part 15 A, C-Tick Class A, SCC, VCCI Class A, TLS v1.2, TLS v1.0 |
| Depth: | 31 cm |
| Device Type: | Switch - 28 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | TLS 1.0, TLS 1.2 |
| Features: | Flow control, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) sup |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet |
| Interfaces: | 24 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x USB 2.0 management |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | Latin America, North America, Europe |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 514,977 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 560 Gbps |
| Ports: | 24 x 10GBase-T + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 173.3 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | : 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link/activity, fan |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 5.04 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: