Nortel AL4900A01-E6
ERS 4926GTS 26-port Ethernet Switch, supporting 24 x 1000BASE-T and 2 x 10GBASE-SFP+ ports.Includes single 250W AC Power Supply, Country-specific Power Cord, Base Software License.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Bundled Services: | 90 days Post-Purchase Advanced Technical Support |
| Cables Included: | 1 x stacking cable - 50 cm |
| Capacity: | MLT/LACP groups: 32 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 8 ¦ Links per MLT/LACP group: 8 ¦ DHCP snooping entries: 1024 ¦ 802.1X clients: 768 ¦ LLDP neighbors: 800 ¦ SLPP instances: 128 ¦ ARP entries: 1792 ¦ Stati |
| Compliant Standards: | VCCI, BSMI, NOM, IEC 60950, EN55024, CISPR 22, CB, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, EMC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, EN 60950-1, ANATEL, FCC Part 15 B Class A, KC, EMI, CNS 13438, CU |
| Depth: | 48 cm |
| Device Type: | Switch - 26 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES |
| Features: | VLAN support, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Quality of Service (QoS), Time Domain Reflectometry (TDR), IPv4 support, LACP support, non blockin |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 212,509 hours |
| Manufacturer: | Avaya Extreme Nortel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth (full-duplex): 140 Gbps ¦ Forwarding performance: 66 Mpps ¦ Latency (64-byte packets): 3.5 µs ¦ Jitter (64-byte packets): 0.84 µs |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, IS-IS, IGMP, VRRP, PIM-SM, PIM-SSM, static IPv4 routing, ECMP, RIPng |
| Software Included: | Base Software License |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| GPSR - EU responsible person: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Bundled Services: | 90 days Post-Purchase Advanced Technical Support |
| Cables Included: | 1 x stacking cable - 50 cm |
| Capacity: | MLT/LACP groups: 32 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 8 ¦ Links per MLT/LACP group: 8 ¦ DHCP snooping entries: 1024 ¦ 802.1X clients: 768 ¦ LLDP neighbors: 800 ¦ SLPP instances: 128 ¦ ARP entries: 1792 ¦ Stati |
| Compliant Standards: | VCCI, BSMI, NOM, IEC 60950, EN55024, CISPR 22, CB, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, EMC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, EN 60950-1, ANATEL, FCC Part 15 B Class A, KC, EMI, CNS 13438, CU |
| Depth: | 48 cm |
| Device Type: | Switch - 26 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES |
| Features: | VLAN support, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Quality of Service (QoS), Time Domain Reflectometry (TDR), IPv4 support, LACP support, non blockin |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 212,509 hours |
| Manufacturer: | Avaya Extreme Nortel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth (full-duplex): 140 Gbps ¦ Forwarding performance: 66 Mpps ¦ Latency (64-byte packets): 3.5 µs ¦ Jitter (64-byte packets): 0.84 µs |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, IS-IS, IGMP, VRRP, PIM-SM, PIM-SSM, static IPv4 routing, ECMP, RIPng |
| Software Included: | Base Software License |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| GPSR - EU responsible person: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
Daniel Losch is your contact person for: