Nortel EC4400A05-E6
Virtual Services Platform 4450GSX-PWR+ with 36 port 100/1000 Mbps SFP, 12 port 10/100/1000 802.3at PoE+ plus 2 1/10G SFP+ ports. Inc. Base Software License, 1 Field replaceable 1000W PSU.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | ARP entries: 6000 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 12 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4084 ¦ IP router interfaces: 256 ¦ Forwarding table entries: 16000 ¦ Static routes: 1000 |
| Compliant Standards: | VCCI, CISPR 24, EN 60950, EN55022, ICES-003, NOM, IEC 60950, EN55024, UL 60950, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, CB, EMC, FCC Part 15, MIC, AS/NZS 3548, ANATEL, S Mark, EN 61000, PCI DSS, CNS 13438 |
| Depth: | 43.6 cm |
| Device Type: | Switch - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, DHCP support, MAC encapsulation routing, auto-negotiation, BOOTP support, RARP support, ARP support, port mirroring, DiffServ support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Sp |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 12 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 36 x SFP ¦ 2 x SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9.6KB |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Extreme Avaya Nortel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 (PoE+) + 36 x Gigabit SFP + 2 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 1000 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1: 1.2 GHz |
| RAM: | 2 GB DDR3 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, CLI |
| Routing Protocol: | IS-IS, VRRP, ECMP, policy-based routing (PBR) |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 7.8 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| GPSR - EU responsible person: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | ARP entries: 6000 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 12 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4084 ¦ IP router interfaces: 256 ¦ Forwarding table entries: 16000 ¦ Static routes: 1000 |
| Compliant Standards: | VCCI, CISPR 24, EN 60950, EN55022, ICES-003, NOM, IEC 60950, EN55024, UL 60950, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, CB, EMC, FCC Part 15, MIC, AS/NZS 3548, ANATEL, S Mark, EN 61000, PCI DSS, CNS 13438 |
| Depth: | 43.6 cm |
| Device Type: | Switch - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, DHCP support, MAC encapsulation routing, auto-negotiation, BOOTP support, RARP support, ARP support, port mirroring, DiffServ support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Sp |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 12 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 36 x SFP ¦ 2 x SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9.6KB |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Extreme Avaya Nortel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 (PoE+) + 36 x Gigabit SFP + 2 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 1000 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1: 1.2 GHz |
| RAM: | 2 GB DDR3 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, CLI |
| Routing Protocol: | IS-IS, VRRP, ECMP, policy-based routing (PBR) |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 7.8 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| GPSR - EU responsible person: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
Daniel Losch is your contact person for: