Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x console cable |
| Capacity: | VLANs supported: 4094 ¦ IPv4 routes (static): 7168 ¦ IPv6 routes (static): 1792 ¦ IPv6 interfaces: 256 ¦ IP interfaces: 256 ¦ MSTP instances: 16 ¦ QoS hardware queues: 8 ¦ Packet buffer size: 3 MB |
| Compliant Standards: | Plug and Play, UL 60950, CSA 22.2, FCC CFR47 Part 15 A, USGv6 |
| Depth: | 4.4 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Flow control, BOOTP support, ARP support, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, sFlow, DHCP snooping, Access Con |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 25.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 8 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x management (Gigabit LAN) |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | China |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 412,309 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Forwarding performance (64-byte packet size): 238.08 Mpps ¦ Switching capacity: 320 Gbps |
| Ports: | 8 x 10GBase-T + 8 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 57.7 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | X ARM: 1.3 GHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP, ICMP, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | RIP-2, IGMPv2, IGMP, IGMPv3, policy-based routing (PBR), MLDv2, MLD, VRRPv2, VRRPv3, CIDR, MSTP, RSTP, STP |
| Status Indicators: | System, RPS (Redundant Power Supply), fan, link/speed, stack |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.79 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x console cable |
| Capacity: | VLANs supported: 4094 ¦ IPv4 routes (static): 7168 ¦ IPv6 routes (static): 1792 ¦ IPv6 interfaces: 256 ¦ IP interfaces: 256 ¦ MSTP instances: 16 ¦ QoS hardware queues: 8 ¦ Packet buffer size: 3 MB |
| Compliant Standards: | Plug and Play, UL 60950, CSA 22.2, FCC CFR47 Part 15 A, USGv6 |
| Depth: | 4.4 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Flow control, BOOTP support, ARP support, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, sFlow, DHCP snooping, Access Con |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 25.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 8 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x management (Gigabit LAN) |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | China |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 412,309 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Forwarding performance (64-byte packet size): 238.08 Mpps ¦ Switching capacity: 320 Gbps |
| Ports: | 8 x 10GBase-T + 8 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 57.7 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | X ARM: 1.3 GHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP, ICMP, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | RIP-2, IGMPv2, IGMP, IGMPv3, policy-based routing (PBR), MLDv2, MLD, VRRPv2, VRRPv3, CIDR, MSTP, RSTP, STP |
| Status Indicators: | System, RPS (Redundant Power Supply), fan, link/speed, stack |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.79 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: