Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Capacity: | IPv4 routes (static): 1024 ¦ IPv6 routes (static): 1024 ¦ IPv4 routes (dynamic): 8160 ¦ IPv6 routes (dynamic): 4096 ¦ Maximum member ports per LAG: 8 ¦ Maximum dynamic ports per switch stack: 144 ¦ LAG groups: 128 ¦ OSPF routes: 8158 ¦ RIP routes: 512 ¦ E |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, GS, RoHS, WEEE, REACH, ICES Class A, NRTL, VCCI Class A, EAC, CCC Class A, FDA 21CFR1040.10, ACMA, FDA 21CFR1040.11 |
| Depth: | 27.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES, SSL, TLS |
| Features: | Flow control, MDI/MDI-X switch, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, port mirroring, DiffServ support, WRR queuing, Broadcast Storm Control, IPv6 support, RSTP support, MSTP support, ACL support, QoS, STP Root Guard, IPv4 support, LLDP support, LA |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.34 cm |
| Humidity Range Operating: | 95% |
| Humidity Range Storage: | 95% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 4 x 10/100/1000/2.5G/5G RJ-45 PoE++ - 90 W ¦ 4 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE++ - 90 W ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 management ¦ 2 x 10Gbit LAN SFP+ |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Manufacturer Selling Program: | CAMPUS Smart Value |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 88 Gbps ¦ Forwarding rate: 122 Mpps |
| Ports: | 4 x 10/100/1000/2.5G/5G (PoE++) + 4 x 10/100/1000 (PoE++) + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 827 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE++ |
| Power Provided: | 320 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, RIP-2, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, IGMPv3, OSPFv3, IPv4-to-IPv6 Multicast |
| Software Included: | Dell EMC OS6 |
| Subtype: | 5 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 3.83 kg |
| Width: | 31.2 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Capacity: | IPv4 routes (static): 1024 ¦ IPv6 routes (static): 1024 ¦ IPv4 routes (dynamic): 8160 ¦ IPv6 routes (dynamic): 4096 ¦ Maximum member ports per LAG: 8 ¦ Maximum dynamic ports per switch stack: 144 ¦ LAG groups: 128 ¦ OSPF routes: 8158 ¦ RIP routes: 512 ¦ E |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, GS, RoHS, WEEE, REACH, ICES Class A, NRTL, VCCI Class A, EAC, CCC Class A, FDA 21CFR1040.10, ACMA, FDA 21CFR1040.11 |
| Depth: | 27.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES, SSL, TLS |
| Features: | Flow control, MDI/MDI-X switch, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, port mirroring, DiffServ support, WRR queuing, Broadcast Storm Control, IPv6 support, RSTP support, MSTP support, ACL support, QoS, STP Root Guard, IPv4 support, LLDP support, LA |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.34 cm |
| Humidity Range Operating: | 95% |
| Humidity Range Storage: | 95% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 4 x 10/100/1000/2.5G/5G RJ-45 PoE++ - 90 W ¦ 4 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE++ - 90 W ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 management ¦ 2 x 10Gbit LAN SFP+ |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Manufacturer Selling Program: | CAMPUS Smart Value |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 88 Gbps ¦ Forwarding rate: 122 Mpps |
| Ports: | 4 x 10/100/1000/2.5G/5G (PoE++) + 4 x 10/100/1000 (PoE++) + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 827 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE++ |
| Power Provided: | 320 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, RIP-2, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, IGMPv3, OSPFv3, IPv4-to-IPv6 Multicast |
| Software Included: | Dell EMC OS6 |
| Subtype: | 5 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 3.83 kg |
| Width: | 31.2 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: