Netgear MS510TXM-100NAS
NETGEAR Smart MS510TXM - Switch - L3 Lite - smart - 4 x 100/1000/2.5G + 4 x 1/2.5/5/10GBase-T + 2 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) - desktop, rack-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Packet buffer size: 2 MB ¦ ACL entries (ingress): 100 ¦ VLANs supported: 256 ¦ IGMP groups: 256 ¦ Priority queues: 8 ¦ DHCP snooping entries: 256 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az, UPnP |
| Depth: | 20.6 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | TLS 1.2 |
| Features: | Flow control, IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, store and forward, Broadcast Storm Control, full duplex mode, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, DHCP sno |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 4 x 100/1000/2.5G RJ-45 ¦ 4 x 1/2.5/5/10GBase-T RJ-45 ¦ 2 x 10GBase-X SFP+ uplink |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | Latin America, North America |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 1,059,519 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Fabric throughput: 140 Gbps ¦ Forwarding rate (64?byte packets): 14.8 Mpps ¦ 2.5 Gbps copper latency (64-byte packets): 5.903 µs ¦ 2.5 Gbps copper latency (1518-byte packets): 6.040 µs ¦ 2.5 Gbps copper latency (9216-byte packets): 6.079 µs ¦ 10 Gbps copp |
| Ports: | 4 x 100/1000/2.5G + 4 x 1/2.5/5/10GBase-T + 2 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 47 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | : 1 GHz |
| RAM: | 256 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, IPv6, RSTP, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD, MSTP, RSTP, STP |
| Status Indicators: | Power, fan, link/activity/speed |
| Version: | original |
| Weight: | 2.08 kg |
| Width: | 33 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Packet buffer size: 2 MB ¦ ACL entries (ingress): 100 ¦ VLANs supported: 256 ¦ IGMP groups: 256 ¦ Priority queues: 8 ¦ DHCP snooping entries: 256 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az, UPnP |
| Depth: | 20.6 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 Lite - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | TLS 1.2 |
| Features: | Flow control, IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, store and forward, Broadcast Storm Control, full duplex mode, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, DHCP sno |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 4 x 100/1000/2.5G RJ-45 ¦ 4 x 1/2.5/5/10GBase-T RJ-45 ¦ 2 x 10GBase-X SFP+ uplink |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | Latin America, North America |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 1,059,519 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Fabric throughput: 140 Gbps ¦ Forwarding rate (64?byte packets): 14.8 Mpps ¦ 2.5 Gbps copper latency (64-byte packets): 5.903 µs ¦ 2.5 Gbps copper latency (1518-byte packets): 6.040 µs ¦ 2.5 Gbps copper latency (9216-byte packets): 6.079 µs ¦ 10 Gbps copp |
| Ports: | 4 x 100/1000/2.5G + 4 x 1/2.5/5/10GBase-T + 2 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 47 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | : 1 GHz |
| RAM: | 256 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, IPv6, RSTP, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD, MSTP, RSTP, STP |
| Status Indicators: | Power, fan, link/activity/speed |
| Version: | original |
| Weight: | 2.08 kg |
| Width: | 33 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: