Allied AT-X230-28GT-40
L2+ switch with 24 x 10/100/1000T ports and 4 x 100/1000X SFP ports, AU Power Cord
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Secure Shell (SSH), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x console cable - 2 m |
| Capacity: | Priority queues: 8 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, cUL, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN 55022 Class A, AS/NZS 60950-1, UL 60950-1, EN 60950-1, EN 60825-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03, VCCI Class A, China RoHS |
| Depth: | 23.1 cm |
| Device Type: | Switch - 28 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, SHA-1, TLS 1.0, SSL 3.0, SSL 2.0, PEAP, TTLS |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SDHC Memory Card |
| Features: | Port mirroring, DiffServ support, IPv6 support, DHCP snooping, ACL support, QoS, IP Precedence, PVST+, STP Root Guard, UDLD, RSPAN, NTP server, Energy Efficient Ethernet, MIB, NAC, 802.1x authentication, 1.5MB packet buffer, OpenFlow support, EPSRing, CPP |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 rack mount brackets, 6 screws |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-X SFP uplink ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | Australia |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 24 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching fabric speed: 56 Gbps ¦ Forwarding rate: 41.7 Mpps ¦ Latency (10 Mbps): 59 µs ¦ Latency (100 Mbps): 8.6 µs ¦ Latency (1 Gbps): 4.3 µs |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | RIP, static IPv4 routing, CIDR |
| Status Indicators: | Port duplex mode, power, console, SFP, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 2.4 kg |
| Width: | 34.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Secure Shell (SSH), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x console cable - 2 m |
| Capacity: | Priority queues: 8 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, cUL, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN 55022 Class A, AS/NZS 60950-1, UL 60950-1, EN 60950-1, EN 60825-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03, VCCI Class A, China RoHS |
| Depth: | 23.1 cm |
| Device Type: | Switch - 28 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, SHA-1, TLS 1.0, SSL 3.0, SSL 2.0, PEAP, TTLS |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SDHC Memory Card |
| Features: | Port mirroring, DiffServ support, IPv6 support, DHCP snooping, ACL support, QoS, IP Precedence, PVST+, STP Root Guard, UDLD, RSPAN, NTP server, Energy Efficient Ethernet, MIB, NAC, 802.1x authentication, 1.5MB packet buffer, OpenFlow support, EPSRing, CPP |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 rack mount brackets, 6 screws |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-X SFP uplink ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| Localisation: | Australia |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 24 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching fabric speed: 56 Gbps ¦ Forwarding rate: 41.7 Mpps ¦ Latency (10 Mbps): 59 µs ¦ Latency (100 Mbps): 8.6 µs ¦ Latency (1 Gbps): 4.3 µs |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | RIP, static IPv4 routing, CIDR |
| Status Indicators: | Port duplex mode, power, console, SFP, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 2.4 kg |
| Width: | 34.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: