Allied AT-X330-10GTX-30
L3 Switch, 8x 10/100/1000-T, 1x 1/2.5/5/10G-T, 1x SFP+ Ports and a single fixed PSU, UK Power Cord
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x RJ-45 to DB-9 cable |
| Capacity: | Packet buffer size: 2 MB ¦ Configurable VLANs: 4094 ¦ Priority queues per port: 8 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EMC, ICES-003 Class A, WEEE, cULus, EN 60825-1, VCCI Class A, China RoHS, RCM, EN 62368-1, CISPR Class A, EN 55032 Class A, ANSI/TIA-1057, EU RoHS, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1, UL 62368-1, EN |
| Depth: | 17.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 - Managed |
| Electric Current Required: | 0.5 A |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, RSA, MD5, TLS, SHA-1, SSL 3.0, SSL 2.0, PEAP, TTLS, DSA, ECDSA, AES-ECB, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, AES-CBC, SHA-2, TLS 1.2, AES-CFB, AES-OFB, RNG, FIPS, CRL, CCM, CMAC, GCM, XTS, DRBG, SHA-256, SHA-384, SHA-512, FIPS 180-1, FIPS 186, FIP |
| Features: | Flow control, auto-negotiation, OCSP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Syslog support, DoS attack prevention, DiffServ support, MAC address filtering, full duplex mode, sFlow, DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS) |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 3.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% RH (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% RH (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 8 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 1 x 1/2.5/5/10GBase-T RJ-45 ¦ 1 x 1/10GBase-X SFP+ uplink ¦ 1 x management RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 Type A female |
| Jumbo Frame Support: | 12KB |
| Localisation: | United Kingdom |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 56 Gbps ¦ Forwarding rate: 41.6 Mpps ¦ Latency (100 Mbps): 6.22 µs ¦ Latency (1 Gbps): 3.68 µs ¦ Latency (2.5 Gbps): 3.24 µs ¦ Latency (5 Gbps): 2.86 ?s ¦ Latency (10 Gbps): 1.73 ?s |
| Ports: | 8 x 10/100/1000Base-T + 1 x 1/2.5/5/10GBase-T + 1 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 21 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, CLI, SNMP 6, SSH 6, SMTP, NTP, ICMP, DHCP, IPv4, IPv6, Syslog |
| Routing Protocol: | RIP, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPF for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, ECMP, MLDv2, MLD, VRRPv3, MSTP, RSTP |
| Shipping Depth: | 25.8 cm |
| Shipping Height: | 10.7 cm |
| Shipping Weight: | 2.97 kg |
| Shipping Width: | 46.2 cm |
| Status Indicators: | Port duplex mode, status, fault, speed/activity, switch ID |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.6 kg |
| Width: | 26.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x RJ-45 to DB-9 cable |
| Capacity: | Packet buffer size: 2 MB ¦ Configurable VLANs: 4094 ¦ Priority queues per port: 8 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EMC, ICES-003 Class A, WEEE, cULus, EN 60825-1, VCCI Class A, China RoHS, RCM, EN 62368-1, CISPR Class A, EN 55032 Class A, ANSI/TIA-1057, EU RoHS, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1, UL 62368-1, EN |
| Depth: | 17.9 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 - Managed |
| Electric Current Required: | 0.5 A |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | DES, RSA, MD5, TLS, SHA-1, SSL 3.0, SSL 2.0, PEAP, TTLS, DSA, ECDSA, AES-ECB, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, AES-CBC, SHA-2, TLS 1.2, AES-CFB, AES-OFB, RNG, FIPS, CRL, CCM, CMAC, GCM, XTS, DRBG, SHA-256, SHA-384, SHA-512, FIPS 180-1, FIPS 186, FIP |
| Features: | Flow control, auto-negotiation, OCSP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Syslog support, DoS attack prevention, DiffServ support, MAC address filtering, full duplex mode, sFlow, DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS) |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 3.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% RH (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% RH (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 8 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 1 x 1/2.5/5/10GBase-T RJ-45 ¦ 1 x 1/10GBase-X SFP+ uplink ¦ 1 x management RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 Type A female |
| Jumbo Frame Support: | 12KB |
| Localisation: | United Kingdom |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Allied |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 56 Gbps ¦ Forwarding rate: 41.6 Mpps ¦ Latency (100 Mbps): 6.22 µs ¦ Latency (1 Gbps): 3.68 µs ¦ Latency (2.5 Gbps): 3.24 µs ¦ Latency (5 Gbps): 2.86 ?s ¦ Latency (10 Gbps): 1.73 ?s |
| Ports: | 8 x 10/100/1000Base-T + 1 x 1/2.5/5/10GBase-T + 1 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 21 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, CLI, SNMP 6, SSH 6, SMTP, NTP, ICMP, DHCP, IPv4, IPv6, Syslog |
| Routing Protocol: | RIP, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPF for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, ECMP, MLDv2, MLD, VRRPv3, MSTP, RSTP |
| Shipping Depth: | 25.8 cm |
| Shipping Height: | 10.7 cm |
| Shipping Weight: | 2.97 kg |
| Shipping Width: | 46.2 cm |
| Status Indicators: | Port duplex mode, status, fault, speed/activity, switch ID |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.6 kg |
| Width: | 26.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
| GPSR - EU responsible person: | Allied Telesis, Deutschland, Karl-Hammerschmidt-Straße 34, Aschheim-Dornach, 85609, imprint @ alliedtelesis.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: