Arista DCS-7050SX3-48C8-F
Arista 7050X3, 48x25GbE SFP and 8x100GbE QSFP switch, front-to-rear air, 2xAC, 2xC13-C14 cords
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Ports per MLAG: 64 ¦ IGMP groups: 288000 ¦ IPv4 routes: 384000 ¦ Host IPv4 routes: 168000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 104000 ¦ IPv6 routes: 104000 ¦ IPv6 routes (Unicast LPM): 360000 ¦ ACL entries: 2000 ¦ Link aggregation |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, BSMI, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, CB, CCC, FCC, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, NRTL, EAC, MSIP, RoHS 2011/65/EU, EMC 2004/108/EC, LVD 2006/95/EC, WEEE 2012/19/EU, EN 300 386, CSA 60950-1, EN61000-3-11, EN61000-3-12 |
| Depth: | 46.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, routing, Layer 3 switching, NAT support, load balancing, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, High Availability, firmware upgradable, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Data Center Bridg |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 48 x 1/10Gbit LAN SFP+ ¦ 8 x 10/25/40/50/100Gbit LAN QSFP ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 288K entries |
| Manufacturer: | Arista |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Performance: | Throughput: 2.56 Tbps ¦ Packets per second: 1 Bpps ¦ Latency: 800 ns |
| Ports: | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 8 x 10/25/40/50/100 Gigabit QSFP (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 301 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 511 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, ECMP, policy-based routing (PBR), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), URPF, Virtual ARP (VARP) |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.45 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Ports per MLAG: 64 ¦ IGMP groups: 288000 ¦ IPv4 routes: 384000 ¦ Host IPv4 routes: 168000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 104000 ¦ IPv6 routes: 104000 ¦ IPv6 routes (Unicast LPM): 360000 ¦ ACL entries: 2000 ¦ Link aggregation |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, BSMI, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, CB, CCC, FCC, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, NRTL, EAC, MSIP, RoHS 2011/65/EU, EMC 2004/108/EC, LVD 2006/95/EC, WEEE 2012/19/EU, EN 300 386, CSA 60950-1, EN61000-3-11, EN61000-3-12 |
| Depth: | 46.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, routing, Layer 3 switching, NAT support, load balancing, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, High Availability, firmware upgradable, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Data Center Bridg |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 48 x 1/10Gbit LAN SFP+ ¦ 8 x 10/25/40/50/100Gbit LAN QSFP ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 288K entries |
| Manufacturer: | Arista |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Performance: | Throughput: 2.56 Tbps ¦ Packets per second: 1 Bpps ¦ Latency: 800 ns |
| Ports: | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 8 x 10/25/40/50/100 Gigabit QSFP (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 301 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 511 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, ECMP, policy-based routing (PBR), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), URPF, Virtual ARP (VARP) |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.45 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
Daniel Losch is your contact person for: