Arista DCS-7050SX3-48YC8C-F
Arista 7050X3, 48x25GbE SFP and 8x100GbE QSFP100 switch, front-to-rear air, 2xAC
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | 2 x fans |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ ACL entries: 2000 ¦ Ports per MLAG: 64 ¦ Priority queues per port: 8 ¦ MST instances: 64 ¦ RPVST+ instances: 510 ¦ IGMP groups: 288000 ¦ ACL entries (egress): 2000 ¦ ECMP groups: 1000 ¦ Packet buffer size: 32 MB |
| Compliant Standards: | EMC, FCC, EN 55032, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN 55035, EN 300 386, UL 60950-1, CSA 60950-1, EN 62368-1, IEC 62368-1, IEC 60950-1, CB, NRTL, BSMI, C-Tick, CCC, KC, EAC, VCCI, LVD 2006/95/EC, EMC 2004/108/EC, WEEE 2012/19/EU, RoHS 2011/65/EU |
| Depth: | 46.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Bidirectional airflow rack-mountable 1U |
| Features: | 2 redundant fans, hot swappable dual fans, dynamic buffer allocation, reverse airflow support, MSTP support, Rapid PVST+, RSTP support, VLAN Double Tagging (Q-in-Q), VLAN support, MLAG, Link Aggregation, LACP support, LLDP support, flow control, IGMP snoo |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% RH |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 48 x 25Gbit LAN SFP ¦ 8 x 100Gbit LAN QSFP uplink ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 288K entries |
| Manufacturer: | Arista |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 6.4 Tbps ¦ Packets per second: 2 Bpps ¦ Latency: 800 ns |
| Ports: | 48 x 25 Gigabit SFP + 8 x 100 Gigabit QSFP (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 88 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 1000 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB |
| Remote Management Protocol: | CLI, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3, IPv6, SSH-2, Telnet, RMON, RMON 2 |
| Routing Protocol: | ECMP, IGMP, IGMPv2, IGMPv3, OSPF, OSPFv3, BGP, Multiprotocol BGP, IS-IS, RIP-2, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), PIM-SM, PIM-SSM, VRRP, Virtual ARP (VARP), policy-based routing (PBR), URPF, MSDP |
| Subtype: | 25 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.45 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | 2 x fans |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ ACL entries: 2000 ¦ Ports per MLAG: 64 ¦ Priority queues per port: 8 ¦ MST instances: 64 ¦ RPVST+ instances: 510 ¦ IGMP groups: 288000 ¦ ACL entries (egress): 2000 ¦ ECMP groups: 1000 ¦ Packet buffer size: 32 MB |
| Compliant Standards: | EMC, FCC, EN 55032, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN 55035, EN 300 386, UL 60950-1, CSA 60950-1, EN 62368-1, IEC 62368-1, IEC 60950-1, CB, NRTL, BSMI, C-Tick, CCC, KC, EAC, VCCI, LVD 2006/95/EC, EMC 2004/108/EC, WEEE 2012/19/EU, RoHS 2011/65/EU |
| Depth: | 46.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Bidirectional airflow rack-mountable 1U |
| Features: | 2 redundant fans, hot swappable dual fans, dynamic buffer allocation, reverse airflow support, MSTP support, Rapid PVST+, RSTP support, VLAN Double Tagging (Q-in-Q), VLAN support, MLAG, Link Aggregation, LACP support, LLDP support, flow control, IGMP snoo |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% RH |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 48 x 25Gbit LAN SFP ¦ 8 x 100Gbit LAN QSFP uplink ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 288K entries |
| Manufacturer: | Arista |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 6.4 Tbps ¦ Packets per second: 2 Bpps ¦ Latency: 800 ns |
| Ports: | 48 x 25 Gigabit SFP + 8 x 100 Gigabit QSFP (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 88 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 1000 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB |
| Remote Management Protocol: | CLI, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3, IPv6, SSH-2, Telnet, RMON, RMON 2 |
| Routing Protocol: | ECMP, IGMP, IGMPv2, IGMPv3, OSPF, OSPFv3, BGP, Multiprotocol BGP, IS-IS, RIP-2, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), PIM-SM, PIM-SSM, VRRP, Virtual ARP (VARP), policy-based routing (PBR), URPF, MSDP |
| Subtype: | 25 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.45 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
Daniel Losch is your contact person for: