Arista DCS-7160-48YC6-R
Arista 7160, High Capacity 48 x 25GbE SFP and 6 x 100GbE QSFP switch, rear to front air, 2 x AC and 2 x C13-C14 cords
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ IGMP groups: 128000 ¦ ACL entries (ingress): 48000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 32000 ¦ IPv4 routes (Unicast): 128000 ¦ IPv6 routes (Unicast): 64000 ¦ ECMP paths: 128 ¦ IPv4 hosts: 64000 ¦ IPv6 hosts: 32000 |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, BSMI, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, CB, CCC, FCC, IEC 60950-1, EN 60950-1, NRTL, EAC, MSIP, RoHS 2011/65/EU, EMC 2004/108/EC, LVD 2006/95/EC, WEEE 2012/19/EU, EN 300 386, UL/CSA60950-1, IEC 61000-3-12, IEC 61000-3-11 |
| Depth: | 40.6 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Back to front airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, load balancing, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree P |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 2 x USB ¦ 6 x 100Gbit LAN QSFP uplink ¦ 48 x 25Gbit LAN SFP |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Arista |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 3.6 Tbps ¦ Switching capacity: 2.4 Bpps ¦ Latency: 2 µs |
| Ports: | 48 x 25 Gigabit SFP + 6 x 100 Gigabit QSFP |
| Power Consumption Operational: | 382 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, Bidirectional PIM, ECMP, policy-based routing (PBR), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), URPF, Virtual ARP (VARP) |
| Subtype: | 100 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.7 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ IGMP groups: 128000 ¦ ACL entries (ingress): 48000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 32000 ¦ IPv4 routes (Unicast): 128000 ¦ IPv6 routes (Unicast): 64000 ¦ ECMP paths: 128 ¦ IPv4 hosts: 64000 ¦ IPv6 hosts: 32000 |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, BSMI, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, CB, CCC, FCC, IEC 60950-1, EN 60950-1, NRTL, EAC, MSIP, RoHS 2011/65/EU, EMC 2004/108/EC, LVD 2006/95/EC, WEEE 2012/19/EU, EN 300 386, UL/CSA60950-1, IEC 61000-3-12, IEC 61000-3-11 |
| Depth: | 40.6 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Back to front airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, load balancing, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree P |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 2 x USB ¦ 6 x 100Gbit LAN QSFP uplink ¦ 48 x 25Gbit LAN SFP |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Arista |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 3.6 Tbps ¦ Switching capacity: 2.4 Bpps ¦ Latency: 2 µs |
| Ports: | 48 x 25 Gigabit SFP + 6 x 100 Gigabit QSFP |
| Power Consumption Operational: | 382 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, Bidirectional PIM, ECMP, policy-based routing (PBR), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), URPF, Virtual ARP (VARP) |
| Subtype: | 100 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.7 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
Daniel Losch is your contact person for: