Arista DCS-7280CR3-32P4-F
Arista 7280R3, 32x100GbE QSFP and 4x400GbE OSFP switch router, front to rear air, 2 x AC
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Host IPv4 routes: 896000 ¦ Host IPv6 routes (Unicast): 224000 ¦ Multicast routes: 448000 ¦ Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 256 ¦ LAG groups: 1152 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ ACL entries: 24000 ¦ IPv4 routes (Unicast LPM): 1300000 ¦ IPv6 rout |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, BSMI, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, CB, CCC, FCC, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, NRTL, EAC, MSIP, RoHS 2011/65/EU, EMC 2004/108/EC, LVD 2006/95/EC, WEEE 2012/19/EU, EN 300 386, IEEE 1588, CSA 60950-1, EN61000-3-11, EN61 |
| Depth: | 55.83 cm |
| Device Type: | Switch - 36 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Routing, ARP support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (Qo |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 4 x 400Gbit LAN OSFP ¦ 32 x 100Gbit LAN QSFP ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 768K entries |
| Manufacturer: | Arista |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 4.8 Tbps ¦ Switching capacity: 2 Bpps ¦ Latency: 3.8 µs |
| Ports: | 4 x 400 Gigabit OSFP + 32 x 100 Gigabit QSFP |
| Power Consumption Operational: | 535 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 1100 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB (installed) / 32 GB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, static IP routing, IGMPv3, OSPFv3, Multiprotocol BGP, ECMP, policy-based routing (PBR), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), URPF |
| Subtype: | 400 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 12.27 kg |
| Width: | 43.99 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Host IPv4 routes: 896000 ¦ Host IPv6 routes (Unicast): 224000 ¦ Multicast routes: 448000 ¦ Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 256 ¦ LAG groups: 1152 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ ACL entries: 24000 ¦ IPv4 routes (Unicast LPM): 1300000 ¦ IPv6 rout |
| Compliant Standards: | VCCI, C-Tick, BSMI, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, CB, CCC, FCC, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, NRTL, EAC, MSIP, RoHS 2011/65/EU, EMC 2004/108/EC, LVD 2006/95/EC, WEEE 2012/19/EU, EN 300 386, IEEE 1588, CSA 60950-1, EN61000-3-11, EN61 |
| Depth: | 55.83 cm |
| Device Type: | Switch - 36 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Routing, ARP support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (Qo |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 4 x 400Gbit LAN OSFP ¦ 32 x 100Gbit LAN QSFP ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 768K entries |
| Manufacturer: | Arista |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 4.8 Tbps ¦ Switching capacity: 2 Bpps ¦ Latency: 3.8 µs |
| Ports: | 4 x 400 Gigabit OSFP + 32 x 100 Gigabit QSFP |
| Power Consumption Operational: | 535 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 1100 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 8 GB (installed) / 32 GB (max) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, static IP routing, IGMPv3, OSPFv3, Multiprotocol BGP, ECMP, policy-based routing (PBR), Bidirectional Forwarding Detection (BFD), URPF |
| Subtype: | 400 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 12.27 kg |
| Width: | 43.99 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
Daniel Losch is your contact person for: