Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, PAP, CHAP, X.509 certificates, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory, Extensible Authentication Protocol (EAP), DSView |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CU |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232 |
| Depth: | 24.13 cm |
| Device Type: | Console server |
| Features: | NAT support, Syslog support, packet filtering, IPv6 support, temperature sensor, SNMP trap, e-mail notification |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.45 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x RS-232 - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x - SFP (mini-GBIC) ¦ 8 x USB 2.0 - Type A ¦ 1 x sensor - RJ-45 ¦ 4 x sensor |
| Manufacturer: | Avocent |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, NFS |
| OS Provided: | Linux |
| Ports Qty: | 48 |
| Power Consumption Operational: | 11 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processors Installed: | 1 x ARM Cortex-A9 MPCore |
| RAM: | 1 GB DDR3L SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Supported Flash Memory Cards: | SD Memory Card |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 48 V |
| Weight: | 3.4 kg |
| Width: | 43.82 cm |
| GPSR - economic actor: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| GPSR - EU responsible person: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, PAP, CHAP, X.509 certificates, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory, Extensible Authentication Protocol (EAP), DSView |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CU |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232 |
| Depth: | 24.13 cm |
| Device Type: | Console server |
| Features: | NAT support, Syslog support, packet filtering, IPv6 support, temperature sensor, SNMP trap, e-mail notification |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.45 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x RS-232 - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 ¦ 2 x - SFP (mini-GBIC) ¦ 8 x USB 2.0 - Type A ¦ 1 x sensor - RJ-45 ¦ 4 x sensor |
| Manufacturer: | Avocent |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, NFS |
| OS Provided: | Linux |
| Ports Qty: | 48 |
| Power Consumption Operational: | 11 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processors Installed: | 1 x ARM Cortex-A9 MPCore |
| RAM: | 1 GB DDR3L SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Supported Flash Memory Cards: | SD Memory Card |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 48 V |
| Weight: | 3.4 kg |
| Width: | 43.82 cm |
| GPSR - economic actor: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| GPSR - EU responsible person: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
Daniel Losch is your contact person for: