Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), LDAP |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, VCCI, C-Tick, GOST, cUL, ICES-003, FCC |
| Depth: | 34 cm |
| Device Type: | KVM switch - 16 ports |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Features: | LDAP support, Virtual Media support, IP-based user connection, server connection via twisted pair |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 16 x KVM / serial RJ-45 ¦ 1 x VGA HD-15 ¦ 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 5 x USB 2.0 Type A ¦ 3 x console RJ-45 |
| KVM IP Users Qty: | 1 IP user |
| KVM Local Users Qty: | 1 local user |
| Keyboard / Mouse Interface: | USB |
| Manufacturer: | Avocent |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Resolution: | 1280 x 1024 @ 75 Hz |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 16 x KVM port(s) |
| Power Consumption Operational: | 12 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | HTTP, SSH |
| Server Connection Via Twisted Pair: | CAT5 |
| Subtype: | KVM |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.9 kg |
| Width: | 43.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| GPSR - EU responsible person: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), LDAP |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, VCCI, C-Tick, GOST, cUL, ICES-003, FCC |
| Depth: | 34 cm |
| Device Type: | KVM switch - 16 ports |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Features: | LDAP support, Virtual Media support, IP-based user connection, server connection via twisted pair |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 16 x KVM / serial RJ-45 ¦ 1 x VGA HD-15 ¦ 2 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 5 x USB 2.0 Type A ¦ 3 x console RJ-45 |
| KVM IP Users Qty: | 1 IP user |
| KVM Local Users Qty: | 1 local user |
| Keyboard / Mouse Interface: | USB |
| Manufacturer: | Avocent |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Resolution: | 1280 x 1024 @ 75 Hz |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 16 x KVM port(s) |
| Power Consumption Operational: | 12 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | HTTP, SSH |
| Server Connection Via Twisted Pair: | CAT5 |
| Subtype: | KVM |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.9 kg |
| Width: | 43.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| GPSR - EU responsible person: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
Daniel Losch is your contact person for: