Brocade-Foundry BR-CER-2024F-4X-RT-DC
Brocade CER2024F-4X-RT includes24 SFP ports of 100/1000Mbps Ethernet with 4 combination RJ45/SFPGigabit Ethernet with 4 fixedports of 10Gigabit Ethernet SFP+ 500W DC power supply (RPS9DC) and BASE software Uses XNI-CE2000-FAN
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 8 ¦ IPv4 routes (Unicast): 1500000 ¦ IPv6 routes (Unicast): 256000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4000 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1ab (LLDP), MEF 9, MEF 14, MEF 21, ITU-T Y.1731, ITU-T G.8032, EIA- |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 44.8 cm |
| Device Type: | Router - 24-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable - 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Features: | Flow control, VPN support, VLAN support, IPv6 support, SNTP support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Link Fault Signaling (LFS), Metro Ring Protocol (MRP) support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Remote Fault Notification (RFN), Virtual S |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 (installed) / 2 (max) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 4 x 10Gb Ethernet - SFP+ ¦ Serial: 1 x console - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ Management: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 24 x 100Base-X/1000Base-X - SFP (mini-GBIC) |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Brocade Foundry Extreme |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP, ARP, BOOTP, DHCP, DNS, RARP, CSMA/CD |
| OS Provided: | Brocade Multi-Service IronWare OS |
| Performance: | Forwarding performance: 192 Gbps ¦ Forwarding performance (large packets): 101 Mpps |
| Power Consumption Operational: | 239 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug - 500 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, VRRPE, ECMP, policy-based routing (PBR), RIPng, MLD, IS-ISv6, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), CIDR |
| Status Indicators: | Power, link/activity, fan |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC -48 V |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 8 ¦ IPv4 routes (Unicast): 1500000 ¦ IPv6 routes (Unicast): 256000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4000 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1ab (LLDP), MEF 9, MEF 14, MEF 21, ITU-T Y.1731, ITU-T G.8032, EIA- |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 44.8 cm |
| Device Type: | Router - 24-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable - 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Features: | Flow control, VPN support, VLAN support, IPv6 support, SNTP support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Link Fault Signaling (LFS), Metro Ring Protocol (MRP) support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Remote Fault Notification (RFN), Virtual S |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 (installed) / 2 (max) |
| Interfaces: | LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 4 x 10Gb Ethernet - SFP+ ¦ Serial: 1 x console - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ Management: 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ LAN: 24 x 100Base-X/1000Base-X - SFP (mini-GBIC) |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Brocade Foundry Extreme |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP, ARP, BOOTP, DHCP, DNS, RARP, CSMA/CD |
| OS Provided: | Brocade Multi-Service IronWare OS |
| Performance: | Forwarding performance: 192 Gbps ¦ Forwarding performance (large packets): 101 Mpps |
| Power Consumption Operational: | 239 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug - 500 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, GRE, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP, VRRPE, ECMP, policy-based routing (PBR), RIPng, MLD, IS-ISv6, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), CIDR |
| Status Indicators: | Power, link/activity, fan |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC -48 V |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: