Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x console cable |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Spanning Tree Protocol instances: 32 |
| Compliant Standards: | EN 61000-3-2, ICES-003, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-6-1, UL 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, WE |
| Depth: | 14.6 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Features: | Flow control, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DoS attack prevention, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, High Availability, Link Fault Signaling (LFS), Metro Ring Protocol (MRP) support, sFlow, Rapid S |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 4 rubber feet |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 management ¦ Network stack device: 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 748,262 hours |
| Manufacturer: | Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Performance: | Switching capacity: 104 Gbps ¦ Forwarding performance: 77 Mbps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, CLI |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5 kg |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x console cable |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Spanning Tree Protocol instances: 32 |
| Compliant Standards: | EN 61000-3-2, ICES-003, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-6-1, UL 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, WE |
| Depth: | 14.6 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Features: | Flow control, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DoS attack prevention, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, High Availability, Link Fault Signaling (LFS), Metro Ring Protocol (MRP) support, sFlow, Rapid S |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 4 rubber feet |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 management ¦ Network stack device: 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 748,262 hours |
| Manufacturer: | Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Mounting Kit: | Included |
| Performance: | Switching capacity: 104 Gbps ¦ Forwarding performance: 77 Mbps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, CLI |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5 kg |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: