Brocade-Foundry ICX6650-32-E-ADV
Brocade ICX 6650 with 32 10GbE SFP+ ports enabled Includes two 250W AC power supplies and two fan units exhaust airflow Advanced S/W No optics
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Spanning Tree Protocol instances: 16 ¦ Rapid Spanning Tree Protocol instances: 254 ¦ MAC addresses: 64000 ¦ ACL: 2000 ¦ QoS hardware queues: 8 ¦ IPv4 routes: 8000 ¦ IPv6 routes: 2000 ¦ IGMP groups: 4000 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, EN50081-1, EN55022, ICES-003, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, RoHS, EN 61000-4-8, WEEE, EN 61000-6-3, EN 60825-1, FCC |
| Depth: | 40.64 cm |
| Device Type: | Switch - 32 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, traffic shaping, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, Multicast Storm Control, SNTP support, DDos attack prevention, Metro Ring Proto |
| Features: | Front-to-rear airflow |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 32 x 10Gb Ethernet - SFP+ ¦ 1 x console - mini-USB Type B management ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 management ¦ Network stack device: 2 x 10Gb Ethernet - QSFP+ ¦ Network stack device: 4 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| MAC Address Table Size: | 64K entries |
| Manufacturer: | Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 1600 Gbps ¦ Forwarding performance: 1190 Mpps |
| Ports: | 32 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 230 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | BGP-4, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, MSDP, RIPng, MLDv2, MLD, VRRPv3 |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.41 kg |
| Width: | 42.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Spanning Tree Protocol instances: 16 ¦ Rapid Spanning Tree Protocol instances: 254 ¦ MAC addresses: 64000 ¦ ACL: 2000 ¦ QoS hardware queues: 8 ¦ IPv4 routes: 8000 ¦ IPv6 routes: 2000 ¦ IGMP groups: 4000 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, EN50081-1, EN55022, ICES-003, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, RoHS, EN 61000-4-8, WEEE, EN 61000-6-3, EN 60825-1, FCC |
| Depth: | 40.64 cm |
| Device Type: | Switch - 32 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, traffic shaping, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, Multicast Storm Control, SNTP support, DDos attack prevention, Metro Ring Proto |
| Features: | Front-to-rear airflow |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 32 x 10Gb Ethernet - SFP+ ¦ 1 x console - mini-USB Type B management ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 management ¦ Network stack device: 2 x 10Gb Ethernet - QSFP+ ¦ Network stack device: 4 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| MAC Address Table Size: | 64K entries |
| Manufacturer: | Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 1600 Gbps ¦ Forwarding performance: 1190 Mpps |
| Ports: | 32 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 230 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | BGP-4, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, MSDP, RIPng, MLDv2, MLD, VRRPv3 |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.41 kg |
| Width: | 42.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: