Brocade-Foundry ICX7750-48F
Brocade ICX 7750 with 48 10GbE SFP+ ports 6 10/40GbE QSFP+ ports one modular slot Base layer 3 software feature set Requires ICX7750-L3-COE to use advanced L3 features Power supplies fans optional interface modules optics ordered separately
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4095 ¦ ACL entries: 4000 ¦ Spanning Tree Protocol instances: 16 ¦ Rapid Spanning Tree Protocol instances: 254 ¦ IP hosts: 131072 ¦ IGMP groups: 8192 ¦ IPv4 routes: 131072 ¦ IPv6 routes: 7168 ¦ Virtual Routing and Forwarding (VR |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1 Second Edition, WEEE, RoHS, EN 61000-6-3, FCC Part 15 A, EN 608 |
| Depth: | 40.64 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, SNTP support, DDos attack prevention, Metro Ring Protocol (MRP) support, sFlow, PI |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 80% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ ¦ 6 x 40Gbit LAN QSFP+ (breakout compatible) ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x mini-USB management |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| MAC Address Table Size: | 294912 entries |
| Manufacturer: | Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| OS Required: | IBM AIX, SunSoft Solaris, HP-UX, Microsoft Windows NT |
| Performance: | Switching capacity: 1.92 Tbps ¦ Throughput: 1.44 Bpps ¦ Port-to-port latency: 550 ns |
| Ports: | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 6 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Power Consumption Operational: | 269 Watt |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, VRRP, static IP routing |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 9.08 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4095 ¦ ACL entries: 4000 ¦ Spanning Tree Protocol instances: 16 ¦ Rapid Spanning Tree Protocol instances: 254 ¦ IP hosts: 131072 ¦ IGMP groups: 8192 ¦ IPv4 routes: 131072 ¦ IPv6 routes: 7168 ¦ Virtual Routing and Forwarding (VR |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1 Second Edition, WEEE, RoHS, EN 61000-6-3, FCC Part 15 A, EN 608 |
| Depth: | 40.64 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, SNTP support, DDos attack prevention, Metro Ring Protocol (MRP) support, sFlow, PI |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 80% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ ¦ 6 x 40Gbit LAN QSFP+ (breakout compatible) ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x mini-USB management |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| MAC Address Table Size: | 294912 entries |
| Manufacturer: | Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| OS Required: | IBM AIX, SunSoft Solaris, HP-UX, Microsoft Windows NT |
| Performance: | Switching capacity: 1.92 Tbps ¦ Throughput: 1.44 Bpps ¦ Port-to-port latency: 550 ns |
| Ports: | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 6 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Power Consumption Operational: | 269 Watt |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, VRRP, static IP routing |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 9.08 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: