Brocade-Foundry NI-CER-2024F-ADVPREM-DC
NetIron CER 2024F includes 24 SFP ports of 100/1000 Mbps Ethernet with 4 combination RJ45/SFP Gigabit Ethernet for uplink connectivity. Optional slot for 2 ports of 10 Gigabit Ethernet XFP, 500W DC power supply (RPS9DC)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag, FCC Class A certified, ETSI, CISPR 22 Class A, E |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 44.8 cm |
| Device Type: | Router - 24-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x expansion slot ¦ 24 (total) / 24 (free) x SFP (mini-GBIC) ¦ 2 (total) / 2 (free) x XFP |
| Features: | VPN support, ARP support, VLAN support, traffic shaping, Weighted Fair Queuing (WFQ), sFlow, Ethernet Service Instance (ESI), Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 (installed) / 2 (max) |
| Interfaces: | 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Extreme Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP, ARP, BOOTP, DHCP, DNS, RARP |
| OS Provided: | Brocade Multi-Service IronWare OS |
| Performance: | Forwarding performance: 36 Mpps ¦ Switching capacity: 48 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 160 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug - 500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, VRRPE, ECMP |
| Software Included: | Brocade Advanced Services Premium |
| Version: | original |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag, FCC Class A certified, ETSI, CISPR 22 Class A, E |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 44.8 cm |
| Device Type: | Router - 24-port switch (integrated) |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x expansion slot ¦ 24 (total) / 24 (free) x SFP (mini-GBIC) ¦ 2 (total) / 2 (free) x XFP |
| Features: | VPN support, ARP support, VLAN support, traffic shaping, Weighted Fair Queuing (WFQ), sFlow, Ethernet Service Instance (ESI), Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 (installed) / 2 (max) |
| Interfaces: | 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Extreme Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP, ARP, BOOTP, DHCP, DNS, RARP |
| OS Provided: | Brocade Multi-Service IronWare OS |
| Performance: | Forwarding performance: 36 Mpps ¦ Switching capacity: 48 Gbps |
| Power Consumption Operational: | 160 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug - 500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, PIM-SSM, VRRPE, ECMP |
| Software Included: | Brocade Advanced Services Premium |
| Version: | original |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: