Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | Status LCD |
|---|---|
| Bundled with: | 7 Security blades |
| Capacity: | Concurrent connections: 1200000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 ¦ Mobile users: 5 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | UL, TUV, VCCI, C-Tick, cUL, CB, FCC, RoHS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 31.9 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), application filtering, Identity Awareness |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | HDD 250 GB x 1 |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB - Type A |
| Manufacturer: | Checkpoint |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Firewall throughput: 5 Gbps ¦ IPS throughput: 3.5 Gbps ¦ Throughput: 40000 connections per second ¦ VPN throughput: 1.2 Gbps |
| Ports Qty: | 8 |
| Power Consumption Operational: | 90 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| RAM: | 4 GB |
| Software Included: | Check Point Network Policy Management Software Blade, Check Point Logging and Status Software Blade, Check Point Firewall Software Blade, Check Point Identity Awareness Software Blade, Check Point IPsec VPN Software Blade, Check Point Application Control |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 7.5 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| GPSR - EU responsible person: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Built-in Devices: | Status LCD |
|---|---|
| Bundled with: | 7 Security blades |
| Capacity: | Concurrent connections: 1200000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 ¦ Mobile users: 5 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | UL, TUV, VCCI, C-Tick, cUL, CB, FCC, RoHS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 31.9 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x expansion slot |
| Features: | Firewall protection, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), application filtering, Identity Awareness |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | HDD 250 GB x 1 |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 20 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB - Type A |
| Manufacturer: | Checkpoint |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Firewall throughput: 5 Gbps ¦ IPS throughput: 3.5 Gbps ¦ Throughput: 40000 connections per second ¦ VPN throughput: 1.2 Gbps |
| Ports Qty: | 8 |
| Power Consumption Operational: | 90 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| RAM: | 4 GB |
| Software Included: | Check Point Network Policy Management Software Blade, Check Point Logging and Status Software Blade, Check Point Firewall Software Blade, Check Point Identity Awareness Software Blade, Check Point IPsec VPN Software Blade, Check Point Application Control |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 7.5 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| GPSR - EU responsible person: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: