Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | Status LCD, keypad |
|---|---|
| Capacity: | Mobile users: 5 ¦ Concurrent connections: 6400000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | TUV GS, VCCI, C-Tick, ISO 14001, FCC, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, REACH, RCM |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 40.65 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Expansion Slots: | 1 expansion slot |
| Features: | Firewall protection, NAT support, VPN support, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, PIM-SM snooping, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, IPSec Virtual Private Network (VPN), anti-spam protection, e-mail prote |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | HDD 500 GB x 1 |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 5 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB ¦ 1 x console - RJ-45 |
| Manufacturer: | Checkpoint |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte UDP): 16 Gbps ¦ Firewall throughput (production): 5.3 Gbps ¦ VPN throughput (128-bit AES): 1.88 Gbps ¦ IPS throughput: 3 Gbps ¦ IPS throughput (production): 810 Mbps ¦ Throughput: 125000 connections per second ¦ NGFW through |
| Power Consumption Operational: | 62.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| RAM: | 8 GB (16 GB max) |
| Routing Protocol: | RIP, BGP, IGMPv2, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, policy-based routing (PBR), VRRPv3 |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.22 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| GPSR - EU responsible person: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Built-in Devices: | Status LCD, keypad |
|---|---|
| Capacity: | Mobile users: 5 ¦ Concurrent connections: 6400000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3ad (LACP) |
| Compliant Standards: | TUV GS, VCCI, C-Tick, ISO 14001, FCC, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, REACH, RCM |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1 Gbps |
| Depth: | 40.65 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Expansion Slots: | 1 expansion slot |
| Features: | Firewall protection, NAT support, VPN support, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, PIM-SM snooping, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, IPSec Virtual Private Network (VPN), anti-spam protection, e-mail prote |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Hard Drive: | HDD 500 GB x 1 |
| Height: | 4.4 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 5 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB ¦ 1 x console - RJ-45 |
| Manufacturer: | Checkpoint |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Firewall throughput (1518-byte UDP): 16 Gbps ¦ Firewall throughput (production): 5.3 Gbps ¦ VPN throughput (128-bit AES): 1.88 Gbps ¦ IPS throughput: 3 Gbps ¦ IPS throughput (production): 810 Mbps ¦ Throughput: 125000 connections per second ¦ NGFW through |
| Power Consumption Operational: | 62.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| RAM: | 8 GB (16 GB max) |
| Routing Protocol: | RIP, BGP, IGMPv2, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, policy-based routing (PBR), VRRPv3 |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.22 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
| GPSR - EU responsible person: | Check Point, Deutschland, Oskar-Messter-Straße 13, Ismaning, 85737, contact-germany @ checkpoint.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: