Cisco CBS350-24NGP-4X
Cisco Business 350 Series CBS350-24NGP-4X - Switch - L3 - managed - 16 x 10/100/1000 (PoE+) + 8 x 100/1000/2.5G/5G (PoE++) + 2 x combo 10 Gigabit SFP+/RJ-45 + 2 x 10 Gigabit SFP+ rack mountable PoE+ (375 W)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, Secure Shell (SSH), Secure Shell v.2 (SSH2), TACACS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | RPVST+ instances: 126 ¦ MSTP instances: 8 ¦ VLANs supported: 4094 ¦ ACL rules: 1024 ¦ Buffer capacity (MB): 3 |
| Compliant Standards: | USGv6, UL 60950, CSA 22.2, FCC CFR47 Part 15 B Class A |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | 802.1x authentication, ARP support, IPMB, IPv6 support, RA guard, SCT, DoS attack prevention, LLDP support, LLDP-MED, VSDP, VLAN support, QoS, PVST+, RPVST+, LACP support, PVE, MVR, GVRP, UDLD, HOL Blocking Prevention, loopback detection, LAG, DHCP server |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 10/100/1000 Base-T (PoE+) RJ-45 ¦ 8 x 100/1000/2.5G/5G (PoE+) RJ-45 60 W ¦ 2 x 10GBase-T/10GBase-X RJ-45/SFP+ ¦ 2 x 10GBase-T/10GBase-X SFP+ ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 2KB |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 562,415 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 192 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 142.85 Mpps |
| PoE Budget: | 375 W |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 (PoE+) + 8 x 100/1000/2.5G/5G (PoE++) + 2 x combo 10 Gigabit SFP+/RJ-45 + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | DHCP, RSTP, RADIUS, SSH, SCP, SSH-2, HTTPS, CLI, ICMP, Telnet, TFTP, TACACS+, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RMON, HTTP |
| Routing Protocol: | STP, RSTP, MSTP, IGMP, IGMPv2, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, CIDR, policy-based routing (PBR), MLD, MLDv2 |
| Status Indicators: | Status, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.3 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, Secure Shell (SSH), Secure Shell v.2 (SSH2), TACACS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | RPVST+ instances: 126 ¦ MSTP instances: 8 ¦ VLANs supported: 4094 ¦ ACL rules: 1024 ¦ Buffer capacity (MB): 3 |
| Compliant Standards: | USGv6, UL 60950, CSA 22.2, FCC CFR47 Part 15 B Class A |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | 802.1x authentication, ARP support, IPMB, IPv6 support, RA guard, SCT, DoS attack prevention, LLDP support, LLDP-MED, VSDP, VLAN support, QoS, PVST+, RPVST+, LACP support, PVE, MVR, GVRP, UDLD, HOL Blocking Prevention, loopback detection, LAG, DHCP server |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 10/100/1000 Base-T (PoE+) RJ-45 ¦ 8 x 100/1000/2.5G/5G (PoE+) RJ-45 60 W ¦ 2 x 10GBase-T/10GBase-X RJ-45/SFP+ ¦ 2 x 10GBase-T/10GBase-X SFP+ ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 2KB |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 562,415 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 192 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 142.85 Mpps |
| PoE Budget: | 375 W |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 (PoE+) + 8 x 100/1000/2.5G/5G (PoE++) + 2 x combo 10 Gigabit SFP+/RJ-45 + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | DHCP, RSTP, RADIUS, SSH, SCP, SSH-2, HTTPS, CLI, ICMP, Telnet, TFTP, TACACS+, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RMON, HTTP |
| Routing Protocol: | STP, RSTP, MSTP, IGMP, IGMPv2, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, CIDR, policy-based routing (PBR), MLD, MLDv2 |
| Status Indicators: | Status, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.3 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: