Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, MS-CHAP, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, GB 4943, EN 300 386, |
| Depth: | 74.9 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - with 8x Cisco MDS 9000 Family 2/4/8-Gbps Fibre Channel-Shortwave, SFP+, LC (DS-SFP-FC8G-SW) |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Layer 2 switching, ARP support, VLAN support, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Access Control List ( |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x SFP+ ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x console management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Forwarding performance: 960 Gbps |
| Ports: | 48 x SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 600 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 15.9 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, MS-CHAP, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, GB 4943, EN 300 386, |
| Depth: | 74.9 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - with 8x Cisco MDS 9000 Family 2/4/8-Gbps Fibre Channel-Shortwave, SFP+, LC (DS-SFP-FC8G-SW) |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Layer 2 switching, ARP support, VLAN support, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Access Control List ( |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x SFP+ ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x console management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Forwarding performance: 960 Gbps |
| Ports: | 48 x SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 600 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 15.9 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: