Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, CISPR 22 Class A, GOST, CISPR 24, cUL, VCCI Class A ITE, EN55024, EN55022 Class A, CB, EMC, MIC, EN 60950-1, FCC Part 15 A |
| Depth: | 19.3 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Auto-negotiation, ARP support, load balancing, IGMP snooping, IPv6 support, DHCP snooping, Dynamic Trunking Protocol (DTP) support, Port Aggregation Protocol (PAgP) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, virtual blade switch (VBS) |
| Flash Memory: | 64 MB Flash |
| Height: | 2.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 16 x 1000Base-X - backplane ¦ 2 x network stack device ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MTBF: | 387,000 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 16 x backplane + 4 x SFP + 4 x 10/100/1000 |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, DVMRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port status, power, system, status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.4 kg |
| Width: | 27.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, CISPR 22 Class A, GOST, CISPR 24, cUL, VCCI Class A ITE, EN55024, EN55022 Class A, CB, EMC, MIC, EN 60950-1, FCC Part 15 A |
| Depth: | 19.3 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Auto-negotiation, ARP support, load balancing, IGMP snooping, IPv6 support, DHCP snooping, Dynamic Trunking Protocol (DTP) support, Port Aggregation Protocol (PAgP) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, virtual blade switch (VBS) |
| Flash Memory: | 64 MB Flash |
| Height: | 2.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 16 x 1000Base-X - backplane ¦ 2 x network stack device ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MTBF: | 387,000 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 16 x backplane + 4 x SFP + 4 x 10/100/1000 |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, DVMRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port status, power, system, status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.4 kg |
| Width: | 27.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: