Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4095 ¦ Spanning Tree Protocol instances: 254 ¦ QoS hardware queues: 8 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1 Second Edition, WEEE, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-32 |
| Depth: | 37 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front and side to back rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Features: | Flow control, BOOTP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, High Availa |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 8 x Gigabit LAN SFP+ upgradable to 10G ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x mini-USB Type B management ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| MTBF: | 665,319 hours |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 12 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| OS Required: | IBM AIX, SunSoft Solaris, HP-UX, Microsoft Windows |
| Performance: | Switching capacity: 256 Gbps ¦ Forwarding performance: 190 Mpps ¦ Stacking bandwidth: 80 Gbps ¦ Latency: 1.5 µs |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 8 x 1 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 69.51 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 135 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTPS, TFTP, CLI |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, VRRP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, MLDv2, MLD |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.84 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4095 ¦ Spanning Tree Protocol instances: 254 ¦ QoS hardware queues: 8 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, ICES-003, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1 Second Edition, WEEE, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-32 |
| Depth: | 37 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front and side to back rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Features: | Flow control, BOOTP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, High Availa |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 8 x Gigabit LAN SFP+ upgradable to 10G ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x mini-USB Type B management ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| MTBF: | 665,319 hours |
| Manufacturer: | Ruckus CommScope Brocade Foundry |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 12 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| OS Required: | IBM AIX, SunSoft Solaris, HP-UX, Microsoft Windows |
| Performance: | Switching capacity: 256 Gbps ¦ Forwarding performance: 190 Mpps ¦ Stacking bandwidth: 80 Gbps ¦ Latency: 1.5 µs |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 8 x 1 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 69.51 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 135 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTPS, TFTP, CLI |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, VRRP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, MLDv2, MLD |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.84 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
| GPSR - EU responsible person: | CommScope Technologies Germany GmbH, Deutschland, Centroallee 263, Oberhausen, 46047, NewSuppliers @ commscope.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: