D-Link DES-1210-52
D-Link DES 1210 - Switch - managed - 48 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP + 2 x 10/100/1000 - desktop
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, C-Tick, cUL, VCCI Class A ITE |
|---|---|
| Depth: | 25 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL, SSL 3.0, SSL 2.0 |
| Features: | Flow control, Layer 2 switching, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, MAC address filt |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% |
| Interfaces: | 48 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 1 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link OK, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.3 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, C-Tick, cUL, VCCI Class A ITE |
|---|---|
| Depth: | 25 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL, SSL 3.0, SSL 2.0 |
| Features: | Flow control, Layer 2 switching, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, MAC address filt |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% |
| Interfaces: | 48 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 1 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link OK, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.3 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: