Extreme VSP7400-48Y-8C-AC-F
Extreme Networks ExtremeSwitching VSP 7400 VSP7400- 48Y-8C-AC-F - Switch - L3 - managed - 8 x 10 Gigabit / 25 Gigabit / 40 Gigabit / 100 Gigabit QSFP28 + 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit / 25 Gigabit SFP28 - rack-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | 128 GB SSD |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 4059 ¦ MSTP instances: 64 ¦ MLT/LACP groups: 32 ¦ Links per MLT/LACP group: 8 ¦ ARP entries: 56000 ¦ IPv4 routes: 16000 ¦ RIP interfaces: 200 ¦ OSPF interfaces: 512 ¦ BGP peers: 256 ¦ VRF instances: 256 ¦ IPv6 neighbour table entries: 320 |
| Compliant Standards: | BSMI, EN 61000-3-2, SABS, EN 61000-3-3, EN55024, CB, AS/NZS 60950-1, CCC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, KCC, CDRH, VCCI Class A, EAC, GB 9254, EN 300 386 V1.6.1, RoHS 2011/65/EU, EN 55011 class A, CISPR 11 class A, WEEE 2012/19/EU |
| Depth: | 53.2 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Full duplex capability, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, port mirroring, DPI, sFlow, MSTP support, QoS, LACP, RSPAN, VRF, hot swappable fan, IPFIX, 6 fans, SPB, VXLAN, port-based VLAN, VSN support, support IP Shortcut Routing, RSTP, MLT for su |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 8 x 100Gbit LAN QSFP28 ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x Type A storage ¦ 48 x 1/10/25Gbit LAN SFP28 |
| Jumbo Frame Support: | 9600 bytes |
| MAC Address Table Size: | 160000 entries |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | VSP Operating System Software (VOSS) 8.0 |
| Performance: | Switching capacity: 4 |
| Ports: | 8 x 10 Gigabit / 25 Gigabit / 40 Gigabit / 100 Gigabit QSFP28 + 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit / 25 Gigabit SFP28 |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 750 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processor: | 1 |
| RAM: | 16 GB DDR4 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng, BGP+ |
| Subtype: | 100 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 9.07 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Built-in Devices: | 128 GB SSD |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 4059 ¦ MSTP instances: 64 ¦ MLT/LACP groups: 32 ¦ Links per MLT/LACP group: 8 ¦ ARP entries: 56000 ¦ IPv4 routes: 16000 ¦ RIP interfaces: 200 ¦ OSPF interfaces: 512 ¦ BGP peers: 256 ¦ VRF instances: 256 ¦ IPv6 neighbour table entries: 320 |
| Compliant Standards: | BSMI, EN 61000-3-2, SABS, EN 61000-3-3, EN55024, CB, AS/NZS 60950-1, CCC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, KCC, CDRH, VCCI Class A, EAC, GB 9254, EN 300 386 V1.6.1, RoHS 2011/65/EU, EN 55011 class A, CISPR 11 class A, WEEE 2012/19/EU |
| Depth: | 53.2 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Features: | Full duplex capability, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, port mirroring, DPI, sFlow, MSTP support, QoS, LACP, RSPAN, VRF, hot swappable fan, IPFIX, 6 fans, SPB, VXLAN, port-based VLAN, VSN support, support IP Shortcut Routing, RSTP, MLT for su |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 8 x 100Gbit LAN QSFP28 ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x Type A storage ¦ 48 x 1/10/25Gbit LAN SFP28 |
| Jumbo Frame Support: | 9600 bytes |
| MAC Address Table Size: | 160000 entries |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | VSP Operating System Software (VOSS) 8.0 |
| Performance: | Switching capacity: 4 |
| Ports: | 8 x 10 Gigabit / 25 Gigabit / 40 Gigabit / 100 Gigabit QSFP28 + 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit / 25 Gigabit SFP28 |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 750 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processor: | 1 |
| RAM: | 16 GB DDR4 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng, BGP+ |
| Subtype: | 100 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 9.07 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: