Fortinet FS-448E
Layer 2/3 FortiGate switch controller compatible switch with 48 x GE RJ45 ports, 4 x 10 GE SFP+
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 ¦ Packet buffer size: 2 MB ¦ Link aggregation groups: 8 |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, BSMI, CB, FCC, RoHS2, RCM |
| Depth: | 31 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, port mirroring, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, LLDP support, Link Aggregation C |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| MTBF: | 10 years |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 176 Gbps ¦ Packets per second: 262 Mpps ¦ Latency: 1 µs |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 47.81 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| RAM: | 1 GB DDR4 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, CLI, IPv4, IPv6 |
| Routing Protocol: | RIP-2, BGP, VRRP, OSPFv2, ECMP |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.16 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 ¦ Packet buffer size: 2 MB ¦ Link aggregation groups: 8 |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, BSMI, CB, FCC, RoHS2, RCM |
| Depth: | 31 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, port mirroring, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, LLDP support, Link Aggregation C |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| MTBF: | 10 years |
| Manufacturer: | Fortinet |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 176 Gbps ¦ Packets per second: 262 Mpps ¦ Latency: 1 µs |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 47.81 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| RAM: | 1 GB DDR4 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, CLI, IPv4, IPv6 |
| Routing Protocol: | RIP-2, BGP, VRRP, OSPFv2, ECMP |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.16 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fortinet, Deutschland, Weihenstephaner Str. 12, München, 81673, cs @ fortinet.com |
Alexander Brill is your contact person for: