Foundry FES2402-POE-PREM-DC
FastIron Edge 2402-POE supports 24 ports 10/100 Mbps 802.3af-compliant PoE and two combination RJ45/SFP Gbit Ethernet ports for copper or fiber uplink connectivty.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CSA, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN55022, UL 1950, VCCI Class A ITE, IEC 60950 |
| Depth: | 49.8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1.5U |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, IP-routing, DHCP support, BOOTP support, VLAN support, IGMP snooping, manageable |
| Height: | 6.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x 9 pin D-Sub (DB-9) management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 64K entries |
| Manufacturer: | Foundry Brocade |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100 + 2 x SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Consumption Operational: | 600 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Power Redundancy: | Yes |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM |
| Status Indicators: | Power |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CSA, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN55022, UL 1950, VCCI Class A ITE, IEC 60950 |
| Depth: | 49.8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1.5U |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, IP-routing, DHCP support, BOOTP support, VLAN support, IGMP snooping, manageable |
| Height: | 6.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x 9 pin D-Sub (DB-9) management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 64K entries |
| Manufacturer: | Foundry Brocade |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100 + 2 x SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Consumption Operational: | 600 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Power Redundancy: | Yes |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM |
| Status Indicators: | Power |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: