Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3az, IEEE 802.3at, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w |
| Depth: | 42 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | VLAN support, IGMP snooping, packet filtering, port mirroring, IPv6 support, ACL support, QoS, Multicast Suppression, MLD snooping, PoE+, ARP support, DoS attack prevention, WRR queuing, DHCP snooping, RSPAN, Energy Efficient Ethernet, MSTP support, STP s |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 100Base-TX RJ-45 PoE+ ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 4 x 1000Base-X 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) - SFP ¦ SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Huawei |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -5 °C |
| Performance: | Forwarding performance: 13.2 Mpps ¦ Switching capacity: 64 Gbps |
| Ports: | 48 x 10/100 (PoE+) + 2 x SFP + 2 x Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 880 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), IS-IS, VRRP, PIM-DM, RIP-1, RIP-2, ECMP, static IP routing, BGP, PIM-SSM, PIM-SM, IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
| GPSR - EU responsible person: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ag, IEEE 802.3az, IEEE 802.3at, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w |
| Depth: | 42 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Features: | VLAN support, IGMP snooping, packet filtering, port mirroring, IPv6 support, ACL support, QoS, Multicast Suppression, MLD snooping, PoE+, ARP support, DoS attack prevention, WRR queuing, DHCP snooping, RSPAN, Energy Efficient Ethernet, MSTP support, STP s |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 100Base-TX RJ-45 PoE+ ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 4 x 1000Base-X 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) - SFP ¦ SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Huawei |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -5 °C |
| Performance: | Forwarding performance: 13.2 Mpps ¦ Switching capacity: 64 Gbps |
| Ports: | 48 x 10/100 (PoE+) + 2 x SFP + 2 x Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 880 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), IS-IS, VRRP, PIM-DM, RIP-1, RIP-2, ECMP, static IP routing, BGP, PIM-SSM, PIM-SM, IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
| GPSR - EU responsible person: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: