Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
|---|---|
| Depth: | 23 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - Managed |
| Electric Current Required: | 5.56 A |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable |
| Features: | DHCP snooping, Quality of Service (QoS), fanless, DHCP relay, 802.1x authentication, cloud managed, Zero-touch provisioning (ZTP), non-blocking architecture, remote firmware upgrade |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ uplink |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 76 Gbps |
| PoE Budget: | 240 W |
| Ports: | 8 x 10/100/1000Base-T + 2 x 2.5GBase-T + 4 x 10Gb Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Stand by: | 19 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Remote Management Protocol: | SNMP, DHCP, IPv4, IPv6, Syslog |
| Status Indicators: | Power, status, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 54 V |
| Weight: | 1.06 kg |
| Width: | 23 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
|---|---|
| Depth: | 23 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - Managed |
| Electric Current Required: | 5.56 A |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable |
| Features: | DHCP snooping, Quality of Service (QoS), fanless, DHCP relay, 802.1x authentication, cloud managed, Zero-touch provisioning (ZTP), non-blocking architecture, remote firmware upgrade |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 2.5GBase-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ uplink |
| Manufacturer: | Meraki Cisco |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 76 Gbps |
| PoE Budget: | 240 W |
| Ports: | 8 x 10/100/1000Base-T + 2 x 2.5GBase-T + 4 x 10Gb Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Stand by: | 19 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Remote Management Protocol: | SNMP, DHCP, IPv4, IPv6, Syslog |
| Status Indicators: | Power, status, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 54 V |
| Weight: | 1.06 kg |
| Width: | 23 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Michael Holste is your contact person for: