Netgear XSM4316PA-100AJS
M4300-16X - Managed - L3 - 10G Ethernet (100/1000/10000) - Power over Ethernet (PoE) - Rack mount - 1U with 199W PSU
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Capacity: | Packet buffer size: 16 MB |
| Compliant Standards: | SCCP |
| Depth: | 34.5 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SHA, MD5, SSL 3.0, 2048-bit RSA, 256-bit SHA-2, 512-bit SHA-2, TLS 2.0 |
| Features: | Front-to-rear air?ow |
| Features: | BOOTP support, ARP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, SNTP support, Non-Stop Forwarding (NSF), sFlow, Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVST+) |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 16 x 100/1000/2.5G/5G/10GBase-T RJ-45 PoE+ ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 ¦ 1 x console (mini-USB) ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Asia Pacific |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 690,301 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 480 Gbps ¦ Throughput: 238 Mpps |
| PoE Budget: | 199 W |
| Ports: | 16 x 100/1000/2.5G/5G/10GBase-T (PoE+) |
| Power Consumption Operational: | 308.7 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 600 Watt |
| Processor: | : 800 MHz |
| RAM: | 1 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH-2, CLI, SCP, SFTP, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | RIP-2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, ECMP, policy-based routing (PBR), MLD, MSTP, RSTP |
| Status Indicators: | Status |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 3.22 kg |
| Width: | 21.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS |
|---|---|
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Capacity: | Packet buffer size: 16 MB |
| Compliant Standards: | SCCP |
| Depth: | 34.5 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SHA, MD5, SSL 3.0, 2048-bit RSA, 256-bit SHA-2, 512-bit SHA-2, TLS 2.0 |
| Features: | Front-to-rear air?ow |
| Features: | BOOTP support, ARP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, DiffServ support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, SNTP support, Non-Stop Forwarding (NSF), sFlow, Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVST+) |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 16 x 100/1000/2.5G/5G/10GBase-T RJ-45 PoE+ ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 ¦ 1 x console (mini-USB) ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| Localisation: | Asia Pacific |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 690,301 hours |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 480 Gbps ¦ Throughput: 238 Mpps |
| PoE Budget: | 199 W |
| Ports: | 16 x 100/1000/2.5G/5G/10GBase-T (PoE+) |
| Power Consumption Operational: | 308.7 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 600 Watt |
| Processor: | : 800 MHz |
| RAM: | 1 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH-2, CLI, SCP, SFTP, DHCP, IPv4, IPv6, RSTP, TACACS+, RADIUS |
| Routing Protocol: | RIP-2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, ECMP, policy-based routing (PBR), MLD, MSTP, RSTP |
| Status Indicators: | Status |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V |
| Weight: | 3.22 kg |
| Width: | 21.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: