Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, C-Tick Class B, RoHS, EN 60950-1, BSMI CNS 13438, BSMI CNS 14336 |
| Depth: | 13.3 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, IPv6 support, Quality of Service (QoS), fanless, LACP support, LLDP support, Port Securi |
| Height: | 4.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 10240 bytes |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 843,668 hour(s) |
| Manufacturer: | Zyxel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 32 Gbps ¦ Forwarding performance: 23.8 Mpps |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 |
| Power Consumption Operational: | 11 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3 |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Status Indicators: | Power, system, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 970 g |
| Width: | 21.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| GPSR - EU responsible person: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, C-Tick Class B, RoHS, EN 60950-1, BSMI CNS 13438, BSMI CNS 14336 |
| Depth: | 13.3 cm |
| Device Type: | Switch - 16 ports - smart |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, DoS attack prevention, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, IPv6 support, Quality of Service (QoS), fanless, LACP support, LLDP support, Port Securi |
| Height: | 4.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 10240 bytes |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 843,668 hour(s) |
| Manufacturer: | Zyxel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 32 Gbps ¦ Forwarding performance: 23.8 Mpps |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 |
| Power Consumption Operational: | 11 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3 |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Status Indicators: | Power, system, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 970 g |
| Width: | 21.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| GPSR - EU responsible person: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
Rico Heise is your contact person for: