Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | QoS hardware queues per port: 8 |
| Compliant Standards: | BSMI, RoHS, FCC Part 15 A, LVD, EMC Class A, BSMI ENC |
| Depth: | 33 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, IPv6 support, IP address filtering, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Weighted |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 12 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 2 x 10GBase-X SFP+ |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 839,624.71 hours |
| Manufacturer: | Zyxel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 240 Gbps ¦ Forwarding performance: 178.6 Mpps |
| Ports: | 10 x 10GBase-T + 2 x combo 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 95.6 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, policy-based routing (PBR) |
| Status Indicators: | Power, system, link/activity |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.205 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| GPSR - EU responsible person: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | QoS hardware queues per port: 8 |
| Compliant Standards: | BSMI, RoHS, FCC Part 15 A, LVD, EMC Class A, BSMI ENC |
| Depth: | 33 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, IPv6 support, IP address filtering, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Weighted |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 12 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 2 x 10GBase-X SFP+ |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 839,624.71 hours |
| Manufacturer: | Zyxel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 240 Gbps ¦ Forwarding performance: 178.6 Mpps |
| Ports: | 10 x 10GBase-T + 2 x combo 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 95.6 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, policy-based routing (PBR) |
| Status Indicators: | Power, system, link/activity |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.205 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| GPSR - EU responsible person: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
Rico Heise is your contact person for: