Arista DCS-7500R-48S2CQ-LC
7500R Series 48 port 1/10GbE SFP+ and 2 port 100GbE QSFP wirespeed line card (spare)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | MAC addresses: 768000 ¦ IPv4 routes: 768000 ¦ IPv6 routes: 768000 ¦ ACL entries: 24000 ¦ IPv4 route prefixes: 1000000+ ¦ IPv6 route prefixes: 768000 ¦ Multicast routes: 768000 ¦ Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 128 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Depth: | 58.4 cm |
| Designed For: | Arista 7504R |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, Extensible Operating System (EOS) |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.5 cm |
| Interfaces: | 48 x 10Gb Ethernet - SFP+ ¦ 2 x 100Gb Ethernet - QSFP |
| Manufacturer: | Arista |
| Performance: | Forwarding performance: 720 Mbps ¦ Switching capacity: 680 Gbps |
| Ports: | Gigabit Ethernet / 10 Gigabit SFP+ x 48 + 100 Gigabit Ethernet QSFP x 2 |
| Power Consumption Operational: | 202 Watt |
| RAM: | 24 GB |
| Version: | original |
| Weight: | 5.2 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switch Modules International.pdf |
| Capacity: | MAC addresses: 768000 ¦ IPv4 routes: 768000 ¦ IPv6 routes: 768000 ¦ ACL entries: 24000 ¦ IPv4 route prefixes: 1000000+ ¦ IPv6 route prefixes: 768000 ¦ Multicast routes: 768000 ¦ Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 128 |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 100 Gbps |
| Depth: | 58.4 cm |
| Designed For: | Arista 7504R |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, Extensible Operating System (EOS) |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 4.5 cm |
| Interfaces: | 48 x 10Gb Ethernet - SFP+ ¦ 2 x 100Gb Ethernet - QSFP |
| Manufacturer: | Arista |
| Performance: | Forwarding performance: 720 Mbps ¦ Switching capacity: 680 Gbps |
| Ports: | Gigabit Ethernet / 10 Gigabit SFP+ x 48 + 100 Gigabit Ethernet QSFP x 2 |
| Power Consumption Operational: | 202 Watt |
| RAM: | 24 GB |
| Version: | original |
| Weight: | 5.2 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
| GPSR - EU responsible person: | Arista, Irland, 2 Georges Dock, Dublin, 1, emea-sales @ arista.com |
Daniel Losch is your contact person for: