Juniper MPC4E-3D-32XGE-SFPP
MPC4E with 32x10GE SFPP ports. Price includes full scale L2/L2.5 and reduced scale L3 features. Optics Sold Separately.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ba |
|---|---|
| Compliant Standards: | ETSI, EN55024, EN55022 Class A, CISPR 22, EN55022 Class B, CCC, EMC, IRAM, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438, FCC Part 15 A, S Mark, NEBS, EN 60825-1, ETS 300 753, EN 60950-1 Second Edition, GR-1089-CORE, VCCI Class A, EN 300 386, CAN/CS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 53.98 cm |
| Designed For: | Juniper Networks MX-series MX2020, MX240, MX480, MX960 |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Firewall protection, Layer 2 switching, VPN support, load balancing, MPLS support, VLAN support, content filtering, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, Weighted Random Early Detection (WRED), Spanning Tree Protocol (ST |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 39.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 32 x 10Gb Ethernet - SFP+ |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | JUNOS |
| Ports: | 10 Gigabit SFP+ x 32 |
| Version: | original |
| Weight: | 9.98 kg |
| Width: | 3.18 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switch Modules International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ba |
|---|---|
| Compliant Standards: | ETSI, EN55024, EN55022 Class A, CISPR 22, EN55022 Class B, CCC, EMC, IRAM, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438, FCC Part 15 A, S Mark, NEBS, EN 60825-1, ETS 300 753, EN 60950-1 Second Edition, GR-1089-CORE, VCCI Class A, EN 300 386, CAN/CS |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 53.98 cm |
| Designed For: | Juniper Networks MX-series MX2020, MX240, MX480, MX960 |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Firewall protection, Layer 2 switching, VPN support, load balancing, MPLS support, VLAN support, content filtering, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, Weighted Random Early Detection (WRED), Spanning Tree Protocol (ST |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 39.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 32 x 10Gb Ethernet - SFP+ |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | JUNOS |
| Ports: | 10 Gigabit SFP+ x 32 |
| Version: | original |
| Weight: | 9.98 kg |
| Width: | 3.18 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: