Netgear GS110MX-100NAS
NETGEAR GS110MX - Switch - unmanaged - 8 x 1000Base-T + 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G (uplink) - desktop, rack-mountable, wall-mountable - DC power
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Priority queues: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | CB, UL 60950-1, KC, EAC, CNS 13438, EN 61000-3-3:2013, EN 61000-3-2:2014, FCC CFR47 Part 15 B Class B, EN 55024:2010+A1:2015, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, AS/NZS CISPR 32 Class B, ANSI C63.4-2014, AS/NZS 60950-1:2015, CISPR 32:2012, CAN/CSA-C22.2 No. 60 |
| Depth: | 10.2 cm |
| Device Type: | Switch - 10 ports - unmanaged |
| Electric Current Required: | 1.5 A |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Features: | Flow control, full duplex capability, IGMP snooping, port mirroring, DDos attack prevention, fanless, 128KB packet buffer, security lock slot (cable lock sold separately), DiffServ Code Point (DSCP) support, cable test, Link Aggregation, Energy-Efficient |
| Height: | 2.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet, rack mount kit, wall mounting kit |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G RJ-45 uplink |
| Jumbo Frame Support: | 10240 bytes |
| Localisation: | Latin America, North America |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 56 Gbps |
| Ports: | 8 x 1000Base-T + 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 13.2 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 12 V |
| Weight: | 740 g |
| Width: | 23.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | Priority queues: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | CB, UL 60950-1, KC, EAC, CNS 13438, EN 61000-3-3:2013, EN 61000-3-2:2014, FCC CFR47 Part 15 B Class B, EN 55024:2010+A1:2015, EN 55032:2012+AC:2013 Class A, AS/NZS CISPR 32 Class B, ANSI C63.4-2014, AS/NZS 60950-1:2015, CISPR 32:2012, CAN/CSA-C22.2 No. 60 |
| Depth: | 10.2 cm |
| Device Type: | Switch - 10 ports - unmanaged |
| Electric Current Required: | 1.5 A |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Features: | Flow control, full duplex capability, IGMP snooping, port mirroring, DDos attack prevention, fanless, 128KB packet buffer, security lock slot (cable lock sold separately), DiffServ Code Point (DSCP) support, cable test, Link Aggregation, Energy-Efficient |
| Height: | 2.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet, rack mount kit, wall mounting kit |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G RJ-45 uplink |
| Jumbo Frame Support: | 10240 bytes |
| Localisation: | Latin America, North America |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Bandwidth: 56 Gbps |
| Ports: | 8 x 1000Base-T + 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 13.2 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 12 V |
| Weight: | 740 g |
| Width: | 23.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: