Netgear GS110MX-100PRS
NETGEAR GS110MX - Switch - unmanaged - 8 x 1000Base-T + 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G (uplink) - desktop, rack-mountable, wall-mountable - DC power
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Packet buffer size: 128 KB ¦ Priority queues: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC 47 CFR Part 15 Subpart B Class B, ANSI C63.4:2014, EN 55024:2010 + A1:2015, CNS 13438, ICES-003:2016 issue 6 Class B, EN 55032:2012/AC:2013, CISPR 32:2012, AS/NZS CISPR 32:2013 Class B, AS/NZS CISPR32:2015 Class B, CISPR 32:2015+COR1:2016, EN 55032:20 |
| Depth: | 10.2 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - unmanaged |
| Electric Current Required: | 1.5 A |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Features: | Fanless, metal housing, QoS, DSCP prioritisation, port trunking, Link Aggregation, loop detection, DoS attack prevention, port mirroring, EEE, cable test, IPv4 DSCP-based QoS, WRR, CoS, full duplex mode, flow control |
| Height: | 2.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% RH (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% RH (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet, wall mounting kit |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G RJ-45 uplink |
| Jumbo Frame Support: | 10240 bytes |
| Localisation: | China |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 264 years |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Fabric throughput: 56 Gbps ¦ Latency (10 Gbps): < 3 µs ¦ Latency (1000 Mbps): < 4 µs ¦ Latency (100 Mbps): < 7 µs ¦ Packet forwarding rate: 41.664 Mfps |
| Ports: | 8 x 1000Base-T + 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G (uplink) |
| Power Consumption Stand by: | 4.8 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Status Indicators: | Power, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 12 V |
| Weight: | 740 g |
| Width: | 23.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | Packet buffer size: 128 KB ¦ Priority queues: 8 |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC 47 CFR Part 15 Subpart B Class B, ANSI C63.4:2014, EN 55024:2010 + A1:2015, CNS 13438, ICES-003:2016 issue 6 Class B, EN 55032:2012/AC:2013, CISPR 32:2012, AS/NZS CISPR 32:2013 Class B, AS/NZS CISPR32:2015 Class B, CISPR 32:2015+COR1:2016, EN 55032:20 |
| Depth: | 10.2 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - unmanaged |
| Electric Current Required: | 1.5 A |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Features: | Fanless, metal housing, QoS, DSCP prioritisation, port trunking, Link Aggregation, loop detection, DoS attack prevention, port mirroring, EEE, cable test, IPv4 DSCP-based QoS, WRR, CoS, full duplex mode, flow control |
| Height: | 2.7 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% RH (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% RH (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rubber feet, wall mounting kit |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G RJ-45 uplink |
| Jumbo Frame Support: | 10240 bytes |
| Localisation: | China |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 264 years |
| Manufacturer: | Netgear |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Fabric throughput: 56 Gbps ¦ Latency (10 Gbps): < 3 µs ¦ Latency (1000 Mbps): < 4 µs ¦ Latency (100 Mbps): < 7 µs ¦ Packet forwarding rate: 41.664 Mfps |
| Ports: | 8 x 1000Base-T + 2 x 100/1000/2.5G/5G/10G (uplink) |
| Power Consumption Stand by: | 4.8 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Status Indicators: | Power, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 12 V |
| Weight: | 740 g |
| Width: | 23.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
|---|---|
| : | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Netgear, Deutschland, Konrad-Zuse-Platz 1, München, 81829, storede @ netgear.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: